1/50 Binlik Revizyon Planı Yalova’ya Atılan 2. Kazıktır

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

YALOVA Ak Parti Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda YASKİ Başkanı Ahmet Özsümer ile hem YASKİ 8YALOVA ATIK SU ARITMA TESİSLERİ -KANALİZASYON YAPMA ve İŞLETME BİRLİĞİ) hem de Yalova siyaseti üzerine bir sohbet gerçekleştirdik.

Özsümer öncelikle YASKİ ile alakalı bilgilendirme yaparken,Yalova kamuoyunun bilmediği bazı konularada açıklık getirdi.

Öncelikli konumuz YASKİ, YASKİ ne yapar?

YASKİ;  Yalova, Çiftlikköy, Taşköprü, Kadıköy ve Termal belediyeleri tarafından 2006 yılında kurulan alt yapı, su ve kanalizasyonları işletme birliğidir. 2011 yılında da tesisler hizmete girmiştir. Ana arıtma tesisimizin haricinde üye belediyelerin sınırlarında 6 adet de terfi istasyonumuz bulunaktadır. Birliğimiz bu beş belediyemizin atık suyunu terfi merkezlerinde toplayarak ana tesise ulaştırıp arıtarak denize deşarj eder. Fakat YASKİ nin görevi sadece atık suyun arıtılması değil, ayrıca yer altı su kaynaklarımızın korunması ve denizimizin kirletilmesini önlemektir.

Projeleriniz nelerdir?

TM 6 enerji hattı deplase projesi.

Yaklaşık 350 bin tl lik proje birlik ekibi tarafından 100 bin tl ye tamamlandı. Bu proje sayesinde yıllık 250 bin tl lik teşvik 550 bin tl ye çıktı.

Devam eden projeler; derin deşarj projesi 6.5 milyon tl. lik bir proje, bu projemizde de karada çalışmalarımızın sonuna gelindi, denizdeki imalata başlıyoruz. Projemiz tamamlandığında dere ağzında ki halkımızı rahatsız eden kötü koku da ortadan kalkacaktır

Sulama suyu projesi.

MARKA tarafından desteklenen bu projemizde fizibilite çalışmaları tamamlandı, suyumuzun verimliliği ve ilave bir arıtma ile sulama suyu olarak kullanılmaya uygun olduğu, bilimsel olarak belgelendi. Bu projede Yeşil Körfez Su Birliği öncelikli olmak üzere iştirak edecek diğer kurumlarla da görüşmelerimiz devam ediyor.

Özellikle komşu yerleşkelerimiz olan üniversitemize ve GARDEN AŞ. ye sulama suyu vermeye talibiz.

Güneş enerjisi projemiz de enerji üretim yetkisini aldık proje hazırlık davetine uygun olarak proje çalışmalarımız başladı. Projemiz tamamlanıp onaylandığı takdirde, bu projede hibe desteği arayacağız.Şeffaf, paylaşılabilir arıtma değerleri projesi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın hazırladığı yeni yönetmeliğe uygun olarak, Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün denetiminde yeni atık su değerlerini izleme istasyonunu faaliyete soktuk. Bu istasyon önceki istasyonumuzdan çok daha kapsamlı, Bakanlık ve müdürlüğümüz tarafından 24 saat izlenmektedir.

Ancak biz bununla da yetinmedik arıtma suyu değerlerimizi an ve an halkımızla paylaşıyoruz. Gerçi şu an deneme yayınındayız, Bakanlığımızın onayından sonra tam olarak sistem hayata geçecek, ama merak eden vatandaşlarımız birliğimizin internet sitesinden arıtma su değerlerini takip edebilirler, değerlerdeki artışlarda değer sayıları kırmızıya dönerek uyarı vermektedir.

Projelerimizde Üye belediyelerimize yük olmak değil, aksine onlara ekonomik katkı sağlama gayretindeyiz.

Göreve geldiğimiz de 3.5 milyon TL olan bütçemizi yaklaşık 10 milyon TL ye çıkardık.

Sadece 5 üye belediyeden katılım payı alarak ayakta duran birliğimize, kuyu suyu veya başka kaynaklardan su kullanıp atık su bedeli ödemeyen işletmeleri de abone yapıyoruz böylelikle sadece geçtiğimiz yıl bütçemize 250 bin lira ilave gelir sağladık. Denetimlerimiz devam ediyor.

Birliğimize, alacaklarına mahsuben yaklaşık 8.5 milyon tl lik taşınmaz mal kazandırdık.

ATAKENT: Evet ..Sayın Özsümer artık siyasete geçelim,siyaset konuşalım.

Yalova’da siyaset..?

Birlik ile uğraşırken inan bazen meclis üyesi olduğumu unutuyorum.

ATAKENT: Önce AK Parti, sizi hala AK partili kabul etmeyenler varmı?

Maalesef; Bizimde yaşadığımız en büyük sıkıntı bu, geçiş sürecimiz sağlıklı yönetilmedi kanaatindeyim, hal böyle olunca da yıllardır parti içinde görev almış hizmet etmiş kişiler ile karşı karşıya bırakıldık. Apar topar geldik onların hakkını gasp ettik durumuna düştük. Hoş olmadı tabi ki, pek çok arkadaşımızla yeni yeni birbirimizi tanıyoruz, dostluklar kuruyoruz.

Aslında düşünce olarak hiç yabancılık çekmedim, ben siyasete Demokrat Partide başladım ve şimdi de AK Parti de siyasete devam ediyorum, başka hiçbir partiye üye olmadım, görev de almadım. AK Parti Demokrasinin değerlerine, geçmişine sahip çıkan yapısıyla bana göre zaten o misyonun devamı.

Fakat maalesef Yalova da bizleri kaynaştırması gerekenler çıkıp da, hatta sizde okumuştum, şu an siyaset Yalova da dibe vurmuş durum da, zaten meclis üyelerinin içinde zaten iki tanesi teşkilattan gelme diğerleri dışarıdan gelme derse, imam, cemaat hesabı olur.

ONLAR KADAR AK PARTİLİYİM!!

Ama bilmiyorlar ki Başbakan Yardımcısı Sn. Tuğrul Türkeş, Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanımız Sn. Süleyman Soylu ne kadar bu teşkilatın için de ise, ne kadar AK Partili ise bende o kadar teşkilatın içindeyim, en az onlar kadar AK Partiliyim. Şu an, gerek il yönetimimiz, gerek merkez ilçe, tabii ki bir abi olarak milletvekilimiz sn. Fikri Demirel sayesinde o algı nispeten ortadan kalkıyor.

ATAKENT: Yalova Belediyesi meclisinde Muhalefet yapmadığınız eleştiriliyor.

Muhalefet yapmış olmak için yapılmaz ki, bir konu vardır uyarılarımızı yaparız, muhalefeti yaparız, örneğin revizyon gibi, aylarca tartıştık, sonuçta ortak bir noktada buluştuk hata olmadan baştan önlemiş olduk. Hata yapsınlar da bende ardından çıkıp bunları rezil edeyim demek muhalefet olmuyor. Sonuçta biz de meclis üyesiyiz. Ayrıca siyasilerin muhalefet yaparken çok dikkatli olmaları lazım, iftiradan, hakaretten uzak, saygılı, siyaset kurumunun itibarını zedelemeyecek şekil de yapılmalı aksi takdirde bunu yapanlarda dahil olmak üzere vatandaşın gözün de siyasetçinin ne konumda olduğunu görüyoruz. Ayrıca vatandaş bir teveccüh göstermiş, mevcut yönetimi göreve getirmiş, devlet denetliyor, meclis üyesi olarak bizler ordayız, olduk olmadık iftiralar yerine, denetlersin varsa bir eksik ilgili kurumlara bildirirsin.Ayrıca siyasilere zarar vereceğim diye afaki söylemler kamuoyunda paylaşılınca, yıllardır bir çok Belediye Başkanıyla çalışmış bürokrat arkadaşlar da zor durumda kalıyor.

Ayrıca muhalefet yapmaktan daha önemli konularımız var, onları tartışalım.

Teşvik için otellere yurtlara kat verdik, deprem geliyor deniyor, depremden önce yapılmış yüksek katlı, 5 veya 6 katlı binalara aynı haklarını verelim. Bunun için ne revizyona ihtiyaç var, ne de kentsel dönüşümü beklemeye. Getirelim meclise, alalım kararı.

Nüfus projeksiyonu nun artması için de revizyonu bekleme ye gerek yok, boşuna zaman kaybediyoruz, Gerekçeli raporumuzu teknik bilgiler ile hazırlayalım gidelim müracaatımızı yapalım. Bakın Yalova da bir Kirazlı, birde Safran kaldı, Yalova merkezi 4 kat, zemini daha sağlam olan bu bölgeler 2 kat, en fazlası 3 kat, bu bölgelerin bir an önce kat yüksekliğinin ve emsalinin yeniden değerlendirilerek imara açılması gerekiyor 1/50 binlik planları beklersek daha çok bekleriz.

Biz Adnan Menderes mahallesini ( Hacımehmet ovası ) 2.5 kattan 3 kata çıkarıp, oturumu % 40 a çıkardığımızda bizi ulusal gazetelere şikayet edip, ölüm ovasını imara açtılar diye haber yaptırmışlardı, şimdi ne oldu, depremden kalan virane binaların yerine yepyeni binalar yapıldı, bu mahallemiz örnek bir mahalle oldu.

 

ASÜMER

ATAKENT:Peki şu Meşhur 1/50 binlik revizyon nedir?Bu bir sipariş midir?

Yalova’ya atılan 2. Kazık ;
Birincisi 1/25 binlik revizyondu, sipariş üzerine yapıldı, hala sancılarını yaşıyoruz,  şimdi ikinci sipariş geldi 1/50 binlik revizyon. Seçimlerin ardından bir anda çıktı karşımıza.  Bakanlık ise 1/100 binlik bölgesel planları hazırlıyor. Yalova ölçeğinde ki bir il için son derece gereksiz bir revizyon ve fıkra gibi 25 ten başladık yukarı doğru çıkıyoruz, oysa önce üst ölçekli plan gelir. Ama biz tam tersini yapıyoruz. Ardından 25 binliği, 50 binliğe uydur, hadi tekrardan binlik ve beş binlik planları, yenilenen 25 binliğe uydur, uydur babam uydur, yukarıda da belirttim vatandaş bekliyor, Kirazlı da bekliyor; Safran da bekliyor, bu söylediklerimin hepsi bir süreç yaşanacak bunlar değişecek, askı süreleri, itirazlar, açılan davalar hepsinde ayrı, ayrı.
Neyse yine de bir görelim de anlarız siparişin nereden geldiğini.
Mimarlar Odası Başkanı siyasiler karışmasa demiş?
O konuda geçenlerde gerekeni söyledim, kimse kafasına göre beyanat verip, toplantılar düzenlemesin. Siyasiler haklı, çünkü hepsinin en büyük ortak sorunu, 1/25 binlik planın ellerini kollarını bağlamış olması, onlarda haklı olarak bu revizyondan çare arıyorlar.
Oysa bana göre 25 binlik planların revize edilmesi daha faydalı olurdu, hem daha kısa sürerdi, hem de bütün Yalova’nın aşina olduğu bir plan eksikleri yanlışları tespit edilmiş bir plan.
Ama tabi ki siyasilerin müdahale etmesi son derece doğal, ayrıca çok panik yapmaya da gerek yok, bunun bir süreci var. Daha altına imza atacak bizler görmedik, sorumluluk bizde ise, hesabını da ben vereceksem, kimse kusura bakmasın o plancı beyefendi, öyle sağda solda siyasiler beni rahat bırakmıyor diye, şikayet edince, birileri de etkilenip açıklama yapıyor. O plana siyasiler imza atacak, demek ki öğrenemedi plancı arkadaş, o hala Yalova’yı Bursa’nın ilçesi sanıyor.
Son olarak yukarıda da ifade ettiğim gibi iş üretelim, laf üretmeyelim, bu dönem bir şey yapılmasın, biz gelince yaparız demeyelim.
5 Yıl bizde bu görevlerde bulunduk, ,inanın bu memlekette bir şeyler yapmaya çalışmak çok zor, hatırlayın yukarıda bahsettiğim  Hacımehmet ovası nın plan tadilatı, iftiralar, itirazlar, mahkemeler, yeniden meclise getirmeler, aynı şekilde Kirazlı sanayi bölgesi, yine iftiralar itirazlar, mahkemeler 2 ay da bitecek işler, birilerinin sayesinde 2 yıl’dan uzun sürdü, ama kararlıydık vaz geçmedik, şimdiki durumları ortada bir tarafta modern bir mahalle, bir taraftan her gecen gün büyüyen sanayi sitesi ve belediyeye kazandırılan mülkler. Biz iyi niyetli ve kararlı olursak bu kente yeni hizmetler yapabiliriz, yoksa sadece aydan aya meclis toplantılarında 5 yılımız öldürürüz.
Herkese hayırlı seneler dilerim.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
1/50 Binlik Revizyon Planı Yalova’ya Atılan 2. Kazıktır

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yalova Atakent Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin