TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Zeynep DAĞDEVİRENOĞLU

ZİL ÇALDI,ÇALACAK

  Çocuk okutanlar için yeni bir maraton dönemi daha başlıyor. Mini mini birler başladılar bile, birkaç gün sonra da bütün öğrenciler için çalacak ders zili. Daha önce gündeme getirmiştim parasız..

ZİL ÇALDI,ÇALACAK

 

Çocuk okutanlar için yeni bir maraton dönemi daha başlıyor. Mini mini birler başladılar bile, birkaç gün sonra da bütün öğrenciler için çalacak ders zili. Daha önce gündeme getirmiştim parasız eğitim acaba gerçekten parasız mı diye. Çok takıldım ben bu işe. Çünkü büyüme çağında çocuğunuz varsa, okul kıyafetleri başlı başına bir külfet. Şöyle kabataslak bakarsak normal bir devlet okulu için, önlük, yaka, pantolon, hırka, yazlık t-shirt, yazlık pantolon, okula ait eşofman ve tabi ayakkabı olmazsa olmaz. Hadi haşarı bir çocuğunuz varsa 2 takım aldığınızı düşünün kıyafetleri. Ben okula ne zaman gittiysem normal yürüyen çocuk görmedim mesela. Yerde sürünen, birbirini sürükleyen, duvarları temizleyen, bahçede yuvarlanan, kız-erkek fark etmiyor. Eve döndüklerinde toz yumağı şeklinde oluyorlar. Bu da demek oluyor ki ya her gün bu kıyafetleri yıkarsınız, sonra kurutma stresi yaşarsınız, ya da yedek alıp ertesi güne rahat edersiniz. 75 TL ile 150 TL arasında bir maliyet çıkıyor ortaya.
Böyle bakınca “acaba” diyorum, “çocuklar serbest kıyafetle gitse okula, daha iyi olmaz mı?” Çünkü okul kıyafetine yapılan masrafla çok daha fazla seçenekli serbest kıyafet alabilirsiniz. Ayrıca zaten okul içinde bir kıyafet karmaşası oluyor. Önlüklüsü, eşofmanlısı, t-shirt giyeni.
Sadece kıyafetle iş bitmiş olsa belki insan “e olsun o kadar” diyebilir. Çantası, defteri, kalemi, servisi, yemekhanesi, ekstra gideri de çabası.
Devlet kitapları veriyor sağ olsun. Ancak berbat ciltlenmiş kitaplar ilk bir ay içinde darmadağın olduğu için ya ciltçi arıyorsunuz, ya da elinizden ne kadar toparlamak geliyorsa yapıştırıp, dikip hale yola koymaya çalışıyorsunuz.
Eğer çocuğunuzu okula yeni kayıt ettiriyorsanız bağış adı altında bir de ödeme yapmanız lazım.
Düşünüyorum da zamanında benim bir tane önlüğüm vardı. Altına istediğimiz pantolon ya da çorabı giyer giderdik. Yazlık okul kıyafeti diye bir şey yoktu. Kış aylarında rengarenk hırkalarımızı, yeleklerimizi giyerdik. Biz daha mı az yaramazdık? Sanmıyorum, biz de kirli gelirdik eve, ama yemekhanemiz olmadığı için üstümüzde annemizi uğraştıracak yemek yağı lekeleri olmazdı. İkili eğitim veren okullarda teneffüsler çok kısa olurdu, öyle çamura düşecek, koridorda yuvarlanacak pek zaman da olmazdı. Simit ve gazoz güzeldi.
Biz daha çok ödev yapar mıydık? Ödev yapardık, ama kendimiz yapardık. Annem öğretmen olmasına rağmen bir gün bile ne kardeşime ne de bana oturup ders çalıştırdığını hatırlamıyorum.
Bu sene üçüncü sınıfa başlayacak olan oğluma iki senedir yardım etmek zorunda kaldım. Yaş grubu itibariyle bilgisayarda tek başına arama yapmasına izin veremedim. Ya da el becerisi gerektiren bazı ödevlerde ufaktan yardım ettik. Bilgi içerikli ödevlerde bir ön araştırma yapmak durumunda kaldık. Birinci sınıfta el yazısı öğrendim. Ben kitap harfi ile öğrenmiştim okuyup yazmayı. Kısaca yeniden ilkokula başladım.
Bugünlerde rüyalarımda sürekli defter, kitap kaplıyorum, proje ödevlerini yetiştirme telaşım var. Her akşamüstü oturup ödev yapmak ve yetiştirememek korkum var. Fazla takıntılıyım, doğru, ama öyle bir yarış var ki, dışarıda adam gibi bir çocuk yetiştirmek için onun yanında olmak lazım.
Bildiğim kadarıyla Yalova’da sınıflar 30’ar kişilik. İstanbul’da öğretmenlik yapan bir arkadaşımla bu yaz konuşuyorduk, kendi sınıfının 64 kişi olduğunu söyledi. Diyecek bir şey bulamadım. 64 tane haylazla uğraşan öğretmenden hayır gelir mi? Ya da o haylazlar neyi ne kadar öğrenir? Bu durumda öğretmen-veli işbirliği çok önemli. Şimdilerde öğretmenler hem öğrencileriyle hem de onların velileriyle uğraşmak zorundalar. Uğraşmak ağır bir tabir olabilir, ama şahit olduğum birkaç olaydan sonra öyle düşünüyorum. Öğretmenlerimizin yükü oldukça ağır. Hepsine kolaylıklar diliyorum. Başarılı, eğlenceli, bol bilgili bir eğitim ve öğretim yılı olsun hepimize.
Ve tabi ilköğretimin parasız olduğunu kimse söylemesin, sadece kitap vermek diğer masrafları hiç hafifletmiyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sitemizde yapacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL