TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 224.128
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.575
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 59
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 4.427
Zeynep DAĞDEVİRENOĞLU

YAZ TATİLİ

Bütün kış dört gözle bekliyoruz, tatil olsa şunu yapsak, buraya gitsek diye. Bu sene hiç bahar gelmeden yaz geldi. Bir süre şaşkınlık geçirsek de çabuk adapte olduk sıcak havalara. Havaların..

YAZ TATİLİ

Bütün kış dört gözle bekliyoruz, tatil olsa şunu yapsak, buraya gitsek diye. Bu sene hiç bahar gelmeden yaz geldi. Bir süre şaşkınlık geçirsek de çabuk adapte olduk sıcak havalara.

Havaların ısınmasıyla şehrimize gelen göçmen Araplar da ortalıkta dolaşmaya başladı. Ev kiraları aldı başını gitti, dükkanlarda farklı fiyat uygulamaları başladı. Ama ticaret yapanlar unutmasınlar ki adı üstünde onlar göçmen. Çok para bırakıyor olabilirler ancak birkaç ay sonra yine biz bize kalacağız. Sezonun kısa oluşu bazı esnafı böyle uyanıklık yapmaya itebilir, ama aza tamah etmeyen çoğu bulamaz.
Artık sahil kalabalıklaştı, bir sürü etkinliğimiz de var. Ancak her sene meydana gelen bir doğa olayı var ki, bu sene nedense çözülemedi. Olay şu: Denizin derinlerinden belli dönemlerde kopup gelen yosunlar dalgaların da yardımıyla kıyıya vuruyor. Miktar da çok olduğu için çürüme başlayınca biz deniz kenarında oturanlar için koku dayanılmaz hale geliyor. Daha önceki senelerde kıyı şeridinin yosunlardan temizlendiğini görmüştüm. Bu sene nedense yapılmadı, hem görüntü hem de koku kirliliği olarak hoş durmuyor.
Sahilde oturup çekirdek yiyen vatandaşlar, yere attığınız çekirdek kabuklarından oluşan öbekler hiç hoş değil. Evet, bu kabukları temizlesin diye bir sürü temizlik elemanı çalışıyor ve dolayısıyla iş sahibi olup para kazanıyor. Ancak evimizde yediğimiz zaman yere atmadığımız kabukları sokakta da yere atmayarak çevreyi kirletmezsek ne güzel olurdu. Bir kuruyemiş firmasının sokakta dağıttığı promosyon paketlerinin yanında, üstünde açık açık çöp için hazırlandığı belirtilmiş minik kağıt poşetler de veriliyordu. Ancak bazı teyzeler çöp için hazırlanmış kağıt zarfları ellerinde sıkı sıkı tutup kabuklarla yerde özgün şekiller oluşturmaya devam ediyorlardı. İlginçti…
Yazlıkçıların gelmesiyle trafik de yoğunlaşıyor ve park sorunu daha bir kendini belli etmeye başlıyor. Ancak yine de köprü üstüne, yaya geçitlerine geçici olarak bile park etmeyelim. Kural kuraldır, birkaç adım fazla yürümenin sağlığımıza da faydası olur.
Trafiğin en kalabalık olduğu zamanda yol yapım çalışmaları başladığından, Yalova trafiği de İstanbul’u aratmamaya başladı. Teşekkürler, bizi İstanbul’da yaşıyormuş gibi hissetirenlere.
Gece çok geç ya da sabah çok erken saatlerde çöplerin toplanması her ne kadar bizi uykumuzdan etse de, günlerin ne kadar uzun olduğunu anlamak adına güzel.
Sıcak havalarda sokak hayvanları için evimizin önüne su koymayı unutmayalım. Çocuklarımızı hayvanları kovalayıp, taşlamak yerine onlara iyi davranmaya, sevmeye alıştıralım.
Çıkalım dolaşalım, güneşin güzel etkisinden faydalanalım. Tatilde bir yere gidemeyenler zaten bir sayfiye şehrinde oturduklarını hatırlayıp keyfini çıkartsınlar.
Kısa sürecek olsa bile güzel, keyifli bir yaz diliyorum.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sitemizde yapacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL