TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Vesile KOÇ

YALOVA KAZAN BEN KEPÇE

Yeni doğan bir bebeğin büyümesi kadar, hızlı büyümeye başladı Yalova. Sokaklar kalabalık, insanlar yabancı ve yapılaşmalar ‘Dağbaşı’ olarak nitelendirdiğimiz yerlere kadar yayılmış durumda. Yalova’nın son beş yıl içerisinde artan nüfus..

YALOVA KAZAN BEN KEPÇE

Yeni doğan bir bebeğin büyümesi kadar, hızlı büyümeye başladı Yalova. Sokaklar kalabalık, insanlar yabancı ve yapılaşmalar ‘Dağbaşı’ olarak nitelendirdiğimiz yerlere kadar yayılmış durumda. Yalova’nın son beş yıl içerisinde artan nüfus sayısı ise; 30.000. Fakat bugün büyümekte olan bebeğimizin kilo ya da boy ölçülerini değil, gelişen ve değişen karakterini konuşacağız.

Uzun bir aradan sonra Gazi Paşa Caddesi’ni gezme ve gözlemleme fırsatı buldum. Yüz ölçümü olarak ne kadar ufak bir şehirde yaşasak da, yoğun çalışma tempolarımızdan dolayı; gerçek anlamda ‘Gezme Eylemi’ni kırk yılda bir gerçekleştirebiliyoruz. Ekseriyetle İstanbul’da görmeye alışık olduğumuz sokak müzisyenleriyle, bu hafta sonu Yalova sahilinde karşılaştık. Yüzümde anlamsız bir gülümse ve dilimde tek bir cümle; ‘Taksim’deyiz sanki’ :)… Gençler alkışlarıyla müzisyenlere eşlik ederken, bir köşede de ‘Yaza Merhaba’ hazırlığı yapan kulüplerin tanıtım çalışmaları renklendiriyordu caddeyi. Zamanında ‘Üniversite geldiğinde Yalova gelişecek’ tahmini yapan herkesin kulağını çınlatıyorum. Zira Yalova’yı ‘Emekliler Şehri’ kalıbından çıkaran unsur üniversitedir.

Bu değişime Yalova Belediyesi de ayak uydurdu. Bol bol fotoğraf çektirme alanları, sahili çiçeklendirme çalışmaları ve sosyal sorumluluk projelerini arttırmalarıyla, Yalova’nın ‘Sahil Kasabası’ kabuğunu da onlar kırdılar. Tabi şehirleşmek için sadece vitrini süslemek yetmiyor. Birçok büyük şehirde uygulanan Parkomat sistemi, yaklaşık 1 aydır Yalova’da da uygulanıyor. Caddelerdeki araç yoğunluğu azaltmak ve trafik çilesini minimum seviyeye indirmek için; Yalova’nın en işlek bölgelerinde park ücreti veriliyor. Yalovalı ise bu uygulama karşısında ikiye bölünmüş durumda. Esnafın yarısı; kapılarını çalan müşterilerin azaldığını iddia ederken, diğer yarısı da Parkomat sistemine geçişin geç bile kalınmış bir uygulama olduğunu ifade ediyor.

Kasım ayında ağaç katliamıyla Türkiye’nin gündemine oturan ‘Dörtyol Kavşağı Projesi’ için de, Tonami Meydanı’na da ilk kazma vuruldu. İş makineleri ve kepçeler Yalova’nın göbeğinde çalışmalara başlarken; Belediye Başkanı Vefa Salman aynı zamanda bu bölgeye, bir anıt dikileceğini de belirtti. Gebze – İzmir Otoyolu Projesi’nin İzmit Körfezi’nde yapılan Körfez Geçiş Köprüsü inşaatında, iki yaka arasına gerilen halatın kopması sonucu yaşanan ölümden kendisini sorumlu tutarak, bilek ve boğazını keserek yaşamına son veren Japon mühendis Kishi Ryoichi anısına ‘Hassasiyet Anıtı’ dikilecek. Bu kararından dolayı belediyeyi tebrik ediyor, kavşağın iş kazaları yaşanmadan tamamlanmasını temenni ediyoruz.

Büyümekte olan Yalovamız için son olarak, hızlandırılmış paragrafımıza geçiyoruz. Yıllardır pazarcıların en büyük sıkıntısı olan; çatı problemini sona erdirecek çalışma başladı ve ilerliyor. Yalovaspor Süper Amatör Küme’de şampiyonluğa doğru koşuyor. Yalova Valisi Selim Cebiroğlu sinek kaydı tıraşı olmayan öğretmenleri fırçalıyor. Belediye kaçak su kullanımının önüne geçemiyor. İDO, Yalova’dan Kartal’a sefer yapan motorlu tekneler yerine; tekrar deniz otobüsü getiriyor. Star AVM’ye, daha önce Yalova’da görmediğimiz markaların mağazaları açılıyor. Siyasette ise şimdilik fırtına öncesi sessizlik var. Muharrem İnce’nin ön seçimsiz CHP’den milletvekili adayı gösterilmesinin ardından, heyecanla AK Parti’nin kimleri aday göstereceği bekleniyor…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sitemizde yapacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL