BEM-BİR-SEN: 24 SAAT DEĞİL, HİÇ OLMAZSA GÖNÜLLÜ 1 SAAT

bem bir sen2
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

bem bir sen2

Hakan İlaslan;”Kent ve beldelerin düzenini ve halkın sağlığını korumaya ilişkin belediye yönetimi tarafından verilen kararları yürütmeye çalışan, düzeni ve halkının sağlığını koruma yönünde emek veren zabıta teşkilatımız özellikle son günlerde yoğun bir karalama kampanyası ile karşı karşıya kalmıştır. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Balat’ta bir seyyar satıcıyla yaşanan arbedenin kamuoyunda farklı algıyla bir yerlere çekilmeye çalışılması, 190 yıllık Zabıta Teşkilatımızı gerçekten de isyan noktasına getirmiştir.
 
Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (BEM-BİR-SEN) ve tüm Zabıta Teşkilatları, ön yargıları bertaraf etmek, yaşanan olumsuzluklara ve mevzuat uygulamasından kaynaklanan boşluklara dikkat çekmek amacıyla vatandaşları zabıtalarla birlikte “Kötü Karakter Değil Zabıtayız-Bir Dünya Zabıta Gönüllüsü” adı altında Türkiye genelinde bugünden itibaren 16 Kasım tarihine kadar 1 hafta boyunca 1 saatliğine birlikte çalışmaya davet etmektedir. 
Bu eylemle zabıtanın hizmet verdiği halk nazarında sürekli terör estiren, çarşı esnafını ve seyyar satıcıları korkutan, gecekondu yıkımlarında vatandaşlarla kavga eden, siyasi bir örgütün kamu görevlisi olarak teşkilatı rencide eden algıyı ortadan kaldırmayı ve mesleğin zorluklarına dikkat çekmek istiyoruz.
Zabıta teşkilatımız kanunlar ölçüsünde kişisel bir husumet olmadan 24 saat esasına göre görevini yapmaya çalışmaktadır. Ülkemizde terör yetmiyormuş gibi asıl onurlu bir mesleği icra etmeye çalışırlarken maruz kaldıkları saldırılarda yaralanan, sakat kalan, hatta şehit edilen zabıta çalışanlarımızın sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu tür saldırıların terörden bir farkı yoktur. Çalışma koşulları dolayısıyla zabıtalar, son günlerde can güvenliklerine ilişkin ciddi kaygılar duymaktadır. Zabıta teşkilatının görev yetkileri çerçevesinde can güvenliğinin sağlanmasına yönelik yetkililerin ciddi manada tedbir alması gerekmektedir.
 
Bem-Bir-Sen olarak bu eylemle Zabıta Teşkilatımızın sorunlarını bir nebze de olsa yetkililere, özellikle kamuoyuna duyurmak istiyoruz. Bugün çok sayıda zabıta çalışanımız görevini yaparken veya görevi nedeniyle vatandaşların fiziksel, sözel şiddet ve tehdit içeren saldırılarına maruz kalmaktadır. Ülkemizin zorlu bir dönemden geçtiği şu günlerde birlik beraberlik ve dayanışma duygularının daha çok ön palanda tutulması gerekirken, ne yazık ki bir anlamda kamu düzenini sağlamakla görevli, zabıta teşkilatına yönelik basında acımasız bir kampanya yürütülmektedir. 
 
Şu bilinmelidir ki; kentsel yaşam kalitesinin sağlanmasında olmazsa olmaz bir unsur olan ve kamu düzeninin sağlanması görevini de yerine getiren Zabıta çalışanlarının yaşadıkları sorunların bir kısmı yasa ve yönetmeliklerden, bir bölümü de her yerelin kendine özgü koşullarından ve belediyelerin özel uygulamalarından kaynaklandığı bir gerçektir. Aslında üniformalı özel kolluk gücü olmasına karşılık, zabıtanın toplumsal kabulü ve saygınlığı zayıf kalmaktadır. Zaman zaman tehdit telefonları alan, çoğu davalık olan zabıtalar ne yazık ki şiddetin de mağduru konumundadırlar.
 
Zabıta Teşkilatı ne bir şiddetin, ne de bir kavganın tarafıdır. Sorunların bu yolla çözülmesinin karşısındadır. Bu sebeple halkımızla birlikte 1 hafta boyunca 24 saat değil, hiç olmazsa 1 saatliğine kavga için değil, huzur ve refah için gönüllü zabıta kampanyamızla sesimizi kamuoyuna duyurmak istiyoruz.
Saygılarımızla…”
 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
BEM-BİR-SEN: 24 SAAT DEĞİL, HİÇ OLMAZSA GÖNÜLLÜ 1 SAAT

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yalova Atakent Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin