Ekonomi Gündem

TÜRKİYE’DE İLK ORGANİK TARIM SERTİFİKALI MİDYE

Yalova açıklarında kurulan 4 midye çiftliğinde ilk hasat başladı. Marmara denizinde organik atık planktonlarla beslendiği için suyu temizleyici özelliği bulunan Akdeniz midyelerinin yetiştirildiği çiftliklerde hasat çalışmaları başladı. Tarım ve Orman..

TÜRKİYE’DE İLK ORGANİK TARIM SERTİFİKALI MİDYE

Yalova açıklarında kurulan 4 midye çiftliğinde ilk hasat başladı.
Marmara denizinde organik atık planktonlarla beslendiği için suyu temizleyici özelliği bulunan Akdeniz midyelerinin yetiştirildiği çiftliklerde hasat çalışmaları başladı.
Tarım ve Orman Bakanlığının destekleriyle, müsilaja karşı önlem olması da amaçlanan ve başvurusu yapılan yıllık 9 bin ton kapasiteye sahip 7 tesisten kurulumu tamamlanan 4’ü’nde ilk hasat başladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ Atalay, ekolojik olarak dengeyi korumak için en önemli canlılardan biri midyelerdir. Midyeler doğal olarak denizi temizleyen denizi süzen en önemli canlılardır. Bunları halkımız severek tüketiyor daha sağlıklı daha hijyenik şartlarda üretilmiş midyelerin hem denizlere katkı sağlaması hem ekonomik alanda vatandaşımıza gelir sağlaması açısından bir proje başlattık bu proje kapsamında Yalova en önemli illerimizden bir tanesi dedi.

9 BİN TON HEDEFLENİYOR

Yalova bölgesinde 7 tane tesise müsaade edildi bunların 9 bin ton midye üretilecek şekilde planlandı. Bu sene neredeyse 6 bin tona yakını yetiştirilmeye başlandı. Biraz önce gezdik midyeler son derece sağlıklı bunların her 2 haftada bir su ve et analizleri yapılıyor hiçbirinde şuana kadar hiçbir anormallik tespit edilmedi. Hem ekonomiye hem halkımıza daha iyi güzel şartlarda midye vererek bütçelerine katkı sağlayarak aynı zamanda da denizi temizleyerek geliştirilen bir sistem. Balıkçıların avlak sahalarını kapatmadan planlıyoruz. Midye çiftlikleri doğal resif oluşturuyorlar. Doğal resifte balıklar daha rahat yaşıyor üreme ortamları daha sağlıklı oluyor. Bunların arasına giren balıklar daha rahat korunduğu için daha hızlı bir gelişim sağlıyorlar. Balıkla, balıkçıyla ve denizle daha dost bir yetiştiricilik sistemi kuruldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sitemizde yapacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL