TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 224.128
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.575
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 59
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 4.427
Zeynep DAĞDEVİRENOĞLU

TÜRKHAN

  Nüfusa Türkan olarak kaydedilmiş. Tabip Albay bir baba ile ev hanımı bir annenin kızı. Ülkemizin kurtuluşu için son ataklarını yaptığı yıllar. Annesi eşi ile birlikte o birlik senin, bu..

TÜRKHAN

 

Nüfusa Türkan olarak kaydedilmiş. Tabip Albay bir baba ile ev hanımı bir annenin kızı. Ülkemizin kurtuluşu için son ataklarını yaptığı yıllar. Annesi eşi ile birlikte o birlik senin, bu birlik benim dolaşmış. Askeri çadırlarda zor şartlar altında doğacak ya da doğmuş evlatlarını kaybetmiş. Türkan Bursa’da bir handa doğmuş. O yüzden babası adını Türkhan koymak istemiş ama kayıtlara Türkan olarak geçmiş.

Dedim ya zor günler geçiriyor memleket. Türkan daha 40 günlük bile değilken Yunan askerleri kaldıkları hanı basıyorlar. Türkan’ın annesi Nimet Hanım üzerinde geceliği, kucağında bebeği ile kalakalıyor. Çünkü gelen askerler kocasını arıyorlar.
– “Nerede?”
– “Dr. Agah nerede?”
Ya gerçekten bilmiyor, ya da kocasını korumak için söylemiyor yerini. Öylece alıp götürüyorlar Nimet Hanımı. Kocası öğrenince ortaya çıkacak nasıl olsa diye. Bebek Türkan kalıyor han odasında. Hancının 8-9 yaşlarında bir kızı var, o sahip çıkıyor bebeğe. O da çocuk ne yapsın, bebek ağlıyor annesini arıyor, karnı acıkmış. Çocuk aklıyla ekmek çiğniyor, bebeğe veriyor sussun diye. Hikayenin sonrasını bilmiyorum.

Türkan benim babaannemdi. Ara sıra anlatırdı bu hikayeyi. Sonu kötü olmasa gerek ki uzun yıllar anne babasıyla birlikte yaşama şansı oldu. Zor günler bitip hayat normale dönünce Dr. Agah Bey ve eşi Nimet Hanım ellerinde kalan tek çocukları Türkan’ı tam bir Cumhuriyet kızı olarak yetiştirmişler. Kılık kıyafetten, okula, adab-ı muaşeretten, inanca kadar.
Türkan 18 yaşındayken yeni subay çıkmış bir gençle tanışıyor. Evleniyorlar, 2 çocukları oluyor. Babam da, babası ve dedesi Dr. Agah gibi askerliği seçiyor. Türkan’ın evlendikten sonraki hayatı Heybeliada’da geçiyor, oraya yerleşiyor. Dedim ya Cumhuriyet kızı olarak yetiştirilmiş. Bazılarına ters geliyor, kıyafetleri, konuşmaları, yaşam şekli. Doğru bildiğinden şaşmayan bir kadındı Türkan. Zaman zaman anlattığı eski hikayelerini sanki ben de o anı yaşıyormuşum gibi dinlerdim. Mesela bir gün Atatürk trenle Ankara’dan geçiyormuş, pencereden el sallarken bir an için görmüş. Ne büyük bir olaydı bu ben çocukken.

Başka bir Cumhuriyet kadını daha tanıyorum. Bugün 89 yaşında ve hala çok zarif bir hanım. Eskişehir’de büyümüş. Okumaya çok meraklı, biraz da yaramaz bir çocukmuş. Liseyi bitirdikten sonra üniversiteye gitmek istemiş. Ama o sıralarda dayısının himayesindelermiş. Dayısı göndermemiş, “ben seni tanımadığım insanların yanında bırakmam” diye. İçinde kalmış Nebahat Hanımın üniversiteye gidememek. Eline ne geçerse okumuş, önüne kim gelirse ödünç kitap istemiş. Sonra o da ne tesadüftür ki bir hava subayıyla evlenmiş. Eşinin tayinlerinden ötürü bir dönem Adana İncirlik Hava Üssünde kalmışlar. Orada hem çocuklarını büyütmüş, hem de İngilizce öğrenmiş. Daha sonra Yalova’ya yerleşmişler. Ben onu tanıdığımda 5 yaşındaydım. O günden bugüne onu dinlemek, gençliğine, çocukluğuna ait anılarına ortak olmak keyif verir bana. Bazen o kadar yaşayarak anlatır ki, insanın tüyleri diken diken olur. Geçtiğimiz bayramlardan birinde oğlumla yanına gittiğimizde bize Atatürk’le ilgili bir anısını anlatmıştı. Nebahat Hanım liseye gittiği sıralarda, Atatürk Eskişehir´i ziyaret etmiş, onu görebilmek için öğrenciler okuldan fırlayıp Atatürk´ü görmek için toplanan kalabalığın içine girmişler. Nebahat Hanım onu gören şanslı öğrencilerden biriymiş. Onun çok yakışıklı olduğunu ve çok güzel gülümsediğini anlattı. Onu dinlerken her ikimiz de o kadar duygulandık ki.

Bu iki kadın benim bugünkü düşünce yapımın mimarlarıdır. Eskiye dair anlattıkları her küçük anı, benim bugün var olmamı sağlayan fedakarlıklar, zor geçirilmiş hayatlardır.

Bugün bizler tasasız yaşıyorsak, Türkan’ın, Nebahat’in anne babası, asker amcaları, komşuları ve niceleri sayesindedir. Her kim ki bugün bu vatanı bölmeye çalışır, kardeşi kardeşe vurdurursa bilmelidirler ki, nice Türkan’ların nice Nebahat’lerin ahı hep üzerlerinde olacaktır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sitemizde yapacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL