TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 214.957
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.012
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 53
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 4.194
Genel

SU

Bu yazımı Uzmanlar Hastanesi 610 nolu odadan saat 02.00 da yazıyorum. İki ay önceki yazımda Vefa Salman’ı zorlu bir dönemin beklediğini,su,karasinek ve sivrisinek ile ilgili sıkıntılı sürece girdiğimizi yazmıştım.Bu sorunlara..

SU

Bu yazımı Uzmanlar Hastanesi 610 nolu odadan saat 02.00 da yazıyorum.

İki ay önceki yazımda Vefa Salman’ı zorlu bir dönemin beklediğini,su,karasinek ve sivrisinek ile ilgili sıkıntılı sürece girdiğimizi yazmıştım.Bu sorunlara bağlı olarak Yalova’nın ciddi sağlık sorunlarıyla hatta karantina ile karşı karşıya kalabileceğinden bahsetmiştim.Bazıları yazımı çok abartılı bulmuştu…
İşte tamda o abartılı kısımdayım….
Karaciğer kanseri ve lösemisi olan annem şimdide şebeke suyundan kaptığı dizanteri mikrobu ile abartılı bir sağlık sorunu yaşıyor….

Yoksa bu durumu da mı abarttım….Nedir ki kanser hastası bir de dizanteri olmuş…Bende çok abartıyorum gerçekten…
Dizanteri nedir;ishalle birlikte görülen bulaşıcı ve salgın bir kalınbağırsak hastalığıdır…Yaşlılarda ,küçük çocuklarda ve bebeklerde ölümle dahi sonuçlanabilir…Kirli su ve besinler yoluyla bulaşır…Okul gibi kalabalık ortamlar hastalığın bulaşması için uygun ortamlardır…Hastalığın bulaşmasında karasineklerin de rolü büyüktür…

Yine abartacağım ama pazartesi günü okullar açılıyor…Okullarda tedbirler alınmadan başlayacak yeni eğitim öğretim dönemi facia ile sonuçlanabilir..Zamanında alınmayan tedbirler karantinaya kadar gider…
Yine çok abarttım ama bu ilin Valiliği,Sağlık Müdürlüğü,Belediye Başkanlığı,Milli Eğitim Müdürlüğü gibi sorumlu yetkilileri elbette benden çok düşünüyordur değil mi????
Umalım ki düşünsünler…Yoksa sonuç facia….

Ağız yolu ile bulaşan hastalıklar,mikroplu su ve gıdaların tüketilmesi ile bulaşır…Bu hastalıklar….
-Tifo
-Kolera
-Viral Hepatit A
-Bruselloz(Malta humması)
-Bğırsak kurtları
-Poliomiyelit(çocuk felci)
-Toksoplazmoz
-Bağırsak Veremi
-Tularemi
Çok abarttım yine….
Suçu Vefa Başkana Yakup Başkana atıp durarak sonuca ulaşamayız…
Bu uzun yılların birikimi ve kuraklık ile meydana gelmiş bir sorundur…Barajları yerinde incelemekle de çözülecek gibi gözükmüyor…Kimseyi suçlamayın ama lütfen beyinlerinizi kullanıp çözüm üretin…ÇÖZÜM sadece ÇÖZÜM….

Kestiğimiz ağaçlar,taş uğruna deldiğimiz dağlar,katlettiğimiz doğanın intikamıdır bu yaşananlar…Bir gün her şey için çok geç olacak…Abartıyorum ama artık belki de çok geç…Lütfen kalıcı çözümler üretin..
Şehirde su yok.Bir gün su kesileceği duyuruluyor üç gün su gelmiyor.Gelse de pis kokan bir çamur akıyor..Sular mikroplu…Bir gün biri çıkıp artık hiç su akmayacak musluklardan derse ne yaparsınız???Düşünün…Bu ihtimal çok da uzak gözükmüyor…
Çok abarttım yine….
Su ile ilgili yeni atasözleri ürettim:)
Su akar yolunu bulur…Su akmazsa ………….buluruz….
Dökme su ile Yalova (değirmen)dönmez…
Yalova’ya (göle) su gelinceye kadar kurbağanın gözü patlar…
Su aktığı yere (yine)…….akar….
Tatsız aşa su neylesin,akılsız başa yağmur(söz)neylesin…
Su hayattır,Su olmazsa ebemizle tanışmak zorunda kalabiliriz…..

Uyuyunca geçer derdin bana küçükken annem…Şimdi uyuyalım yarın geçecek….
(Annemin hastalığı sırasında ilgilerinden dolayı;Uzmanlar hastanesi yetkililerine,başta Mustafa Yılmaz olmak üzere tüm sağlık personeline,dünyalar tatlısı iyi kalpli işinin uzmanı Mustafa Vural’a,Güler yüzü ve ilgisi ile Nilüfer Çelik’e sonsuz teşekkürler ederiz)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sitemizde yapacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL