Ege ve Marmara Baro Başkanları Anayasa İçin

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bizler aşağıda imzası bulunan Genişletilmiş Ege ve Marmara Bölge Baro Başkanları Toplantısına katılan Baro Başkanları olarak Anayasa değişikliği paketine ilişkin görüşlerimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Ülkemiz anayasa değişikliği adı altında Hükümdar yetkilerine sahip, ama adı CUMHURBAŞKANI olan, bütün erkleri elinde bulunduran tek kişinin iktidarına sürüklenmektedir. Bu, süslenmiş anayasa paketi adı altında halkımızın oyuna sunulmaktadır. Barolar dahil hiçbir anayasal kurumun ve “halkımızın görüşü” alınmaksızın yapılmak istenen anayasa değişikliği halkımızın bir talebi olarak ortaya çıkmamıştır. Anayasalar toplumsal uzlaşma ve mutabakat metinleridir. Oysa bu Anayasa değişikliği, henüz teklif aşamasında bile toplumu birleştirmek yerine ayrıştırıp bölmeye başlamıştır.

Yetkisini anayasadan alan ve görevi insan haklarını savunmak olan Barolar olarak görmekteyiz ki, bu anayasa değişiklik paketi halkımızın hiçbir temel sorununa çözüm getirmediği gibi, kuvvetler birliği sistemi getirmekle parlamenter demokrasimizi ortadan kaldırmaktadır.
Kuvvetler ayrılığının ortadan kalkması ile “hürriyet” ortadan kalkacaktır, “anayasa” ortadan kalkacaktır.

Hakların güvence altına alınmadığı ve kuvvetler ayrılığının olmadığı bir toplumda aslında bir anayasa da yoktur.

Anayasa mahkemesinin olağan üstü hal kararnamelerini denetlememe yönünde verdiği kararla, OHAL tümü ile keyfi bir KHK yönetimine dönüştürülmüş bulunmaktadır. Bu durum sürerken meşru ve demokratik bir anayasa tartışması yapılamayacağını biliyoruz.
Gençlerimize 18 yaşında seçilebilme hakkı verilmek istenmesi olumludur. Ancak Anayasa mevcut haliyle 25 yaşında seçilme imkanı vermesine rağmen, Meclis’te bugün bir elin parmakları kadar bile temsil edilmedikleri ortadayken, bu düzenlemenin aslında gençleri Meclis’e taşımayacağı açıktır.

Yapılmak istenen;

Demokratikleşmek için anayasa değişikliği değil bir rejim değişikliğidir.
Ülkeyi ve insanlarının hak ve özgürlüklerini bir kişiye teslim etme girişimidir. Bu bir kişi dünyanın en demokrat insanı bile olsa bu kadar yetki ve sorumsuzlukla yine bir diktatöre dönüşeceği açıktır.
Parlamenter demokratik sistemin ortadan kaldırılması girişimidir.
Cumhuriyetin kurucu değerlerine saldırıdır.
Kuvvetler ayrılığını yok etmektir.
Sadece yürütme yetkisini değil, yasama ve yargıyı da tek elde toplamaktır.

Bu Anayasa değişikliği Milli birliğimizi ortadan kaldırılarak, hem duygusal hem de fiili bölünmelere yol açacaktır. Ülkemizin eyaletlere ayrılması tehlikesi ile karşı karşıya kalınacaktır.

Yurdumuzu ve milletimizi bir tek kişinin iradesine ve insafına bırakacak bu değişiklik önerisine sessiz kalmıyoruz.
Bu ne bir kişinin, ne bir partinin meselesidir. Bu ne iktidar, ne de muhalefetin yanında olmak değildir. Ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğinin yanında olmaktır. Meselemiz; memleket meselesidir ve bu memleket hepimizindir.

ANKARA BAROSU BAŞKANI Av. HAKAN CANDURAN, ANTALYA BAROSU BAŞKANI Av. POLAT BALKAN, AYDIN BAROSU BAŞKANI Av. GÖKHAN BOZKURT, BALIKESİR BAROSU BAŞKANI Av. EROL KAYABAY, BİLECİK BAROSU BAŞKAN VEKİLİ Av. HASAN ŞAHİN, BURSA BAROSU BAŞKANI Av. GÜRKAN ALTUN, ÇANAKKALE BAROSU BAŞKANI Av. BÜLENT ŞARLAN, DENİZLİ BAROSU BAŞKANI Av. MÜJDAT İLHAN, EDİRNE BAROSU BAŞKAN VEKİLİ Av. KAAN POLAT, İSTANBUL BAROSU BAŞKANI Av. MEHMET DURAKOĞLU, İZMİR BAROSU BAŞKANI Av. AYDIN ÖZCAN, KIRKLARELİ BAROSU BAŞKANI Av. TURGAY HINIZ, KOCAELİ BAROSU BAŞKANI Av. SERTİF GÖKÇE, MANİSA BAROSU BAŞKANI Av. ALİ ARSLAN, MUĞLA BAROSU BAŞKANI Av. CUMHUR UZUN, SAKARYA BAROSU BAŞKANI Av. ZAFER KAZAN, TEKİRDAĞ BAROSU BAŞKANI Av. ERHAN SEZER, YALOVA BAROSU BAŞKANI Av. HAKAN GERGEROĞLU

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ege ve Marmara Baro Başkanları Anayasa İçin

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yalova Atakent Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin