ALAATTİN FİTOZ; İL VE İLÇE BAŞKANLARI GEREĞİNİ YAPSIN!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

fitoz

 

CHP’de uzun yıllar demokrasi mücadelesi veren, bu süreler içerisinde üyesi olduğu partide çeşitli görevlerde bulunan, İlçe Yöneticiliği,  İl Yöneticiliği, İl Başkanlığı, Belediye Meclis Üyeliği, Milletvekilliği Adaylığı yapan ilk kez 1970’li yılların başında  CHP üyesi olarak aktif siyasete atılan 45 yıllık CHP üyesi CHP eski il Başkanlarından Alaatin Fitoz’la CHP, Yalova Belediyesi  ve Yalova’da sosyal demokrasi mücadelesi üzerine konuştuk.
 
“Fitoz, 45 Yıllık Siyasi Mücadelesini ve İlginç Olayları Anlatıyor”
 
Üniversiteyi bitirdikten sonra Yalova’da ilk kez 1971 yılında dönemin CHP’li Belediye Başkanı Rahmi Üstel’in daveti üzerine Yalova Belediyesinde göreve başlayan İnşaat Mühendisi Alaatin Fitoz, sonraki sürecte 1973 yılında CHP’den seçimleri kazanan Belediye başkanı Mehmet Durmam’la birlikte belediyenin imar işlerinde görev yaptığını, sonraki sürecte ise Cengiz Koçal ve İbrahim Uzun’la da  siyaseten görev yaptığını anlatarak, sırasıyla 1970,1980, 1990 ve  2000’li yıllardan günümüze kadar devam eden siyasi mücadeleyi ve bu sürec içersinde başından geçen ilginç olayları ve Yalova belediyesi ile CHP İl Yönetimi arasında devam eden sorunları ve çözüm yollarını  anlattı.Burada ele alınan ara başlıklar yapılan söyleşinin kısa bir özetidir. Bu konu başlıklarının ayrıntılarını aşağıda bulunan video söyleşide bulabilirsiniz.
 
“Siyaset, İdeolojilerle Değil  Kişisel Çıkarlar Üzerine Yapılıyor”
 
Çarpıcı açıklamalarda bulunan Fitoz,12 Eylül öncesine kadar Yalova’nın CHP’nin kalelerinden biri olduğunu, 12 Eylül darbesi sonrasında tüm ülkede olduğu gibi Yalova’nın da darbe koşullarında CHP ve sol hareketin büyük yaralar aldığını, siyasetin de yozlaşması üzerine Sol hareketin giderek kamuoyu desteğini kaybettiğini anlatarak”   Geçmiş yıllarda Yalova’da siyaset ideolojilere göre yapılırdı,  günümüzde ise kişisel çıkarlar üzerine yapılıyor” diyor.
 
“ CHP’de Gelenekler Bu Yönetim Döneminde Değişti. Emek Sarfetmeyenler Biryerlere Taşındı”
 
CHP’ye üye olmuş herhangi birisinin, üye olduğu andan itibaren birer CHP üyesi olarak gördüğünü ifade eden Fitoz “ Sol partilerden Sağ partilere insanlar geçerken bir şey denilmiyor, ancak, sağ partiden sol partiye geçince tartışma oluyor. Bu yanlış,  ancak partiye gelir gelmez herhangi bir kişiyi belirli yerlere getirmekte yanlış.  Bu partinin bir geleneği vardır. Hiçbir emek sarfetmeden  o kişilere belirli bir yerlere taşımanın mantığı da doğru değil. Bunu Yalova’daki uygulamalarda  açık bir şekilde görüyoruz. Tamam  CHP’ye oldu. Ancak o kişiyi hemen bir yerlere taşımanın getirmenin de izahı olmalı. Öncelikle belli bir zaman geçmeli, o kişi, söylemleriyşle tavırlarıyla partiye kendisini kabul ettirmeli, partide  o kişinin bir öyküsü olmalı. CHP’nin geleneğinde bu hiyerarşi vardır. Öncelikle böylesi bir uygulama partiye yıllarca hizmet etmiş kişilere de  yapılmış bir haksızlıktır” diyor
 
“Muharrem İnce’yi  Siyasete Kazandıran  ve CHP’ye Üye Yapan Ben Oldum”
 
CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’yi siyasete kazandıran kişinin kendisi olduğunu söyleyen Fitoz “ 1991 Yılında SHP ilçe sekreteriydim. Genç kuşakların siyasete atılması için yönetim olarak isimler belirlemiştik. Bu isimlerden biri de Muharrem İnce’ydi. O dönemler görev yaptığı dershaneye giderek Muharrem İnce’ye Türkiye’yi aydınlık bir geleceğe  taşımak için genç siyasetçilere ihtiyacı olduğunu sorumluluk taşıması gerektiğini belirterek kendisini ikna ettim ve O görüşmenin sonrasında da CHP’ye üye yaptım. Kendisini de 1994 seçimlerinde SHP’den Yalova İl Genel Meclisi 1. Sıraya yerleştirdik. Ancak çok partili seçimlerde İnce, Meclis üyeliğini kazanamamıştı” diyor.
 
“Yaşar Okuyan’ın Yalova Milletvekili Adaylığını Ben Engelledim”
 
2007 Milletvekilliği seçimlerinde Yaşar Okuyan’ın CHP’den Yalova Milletvekilliği 1. Sıra adayı olduğunu, o yıllarda CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’la birlikte Okuyan’ın  il il seçim çalışmalarına katıldığını Yalova Mitinginde de Baykal’ın arkasında Okuyan’ın durduğunu hatırlatan Fitoz, Okuyan’ın Milletvekili adaylığını kendisinin engellediğini ve böylelikle Muharrem İnce’nin yeniden Yalova’dan Milletvekili seçildiğini belirterek “ O dönemler CHP Yalova İl Başkanıydım. CHP Genel Merkezine gittiğimde Deniz Baykal’ın Özel Kalem Müdürünün masasında Yaşar Okuyan’ın adaylık başvuru dosyasını gördüm.  Bunun üzerine Yalova’ya döndüm ve ertesi günü Genel Merkeze karşı bir deklerasyon yayınladık, ardından da imza kampanyası başlatarak. Okuyan’ın Milletvekili Adaylığını istemediğimizi ifade ettik. Ancak, ifade etmeliyimki, o yıllardan sonra Okuyan’da bir değişim yaşandı. Söylemleri değişti. Bugün böyle bir durumla karşı karşıya kalsaydım sanırım farklı bir tavır alırdım” diyor.
 
“CHP Ve Yalova Belediyesinde Yaşanan Olayların Sorumlusu  CHP İl Yönetimidir”
 
2014 seçimlerinde CHP’nin Yalova bölgesinde başarılı bir grafik çizdiğini, Ancak bugüne kadar yaşanan son 3 yıllık gelişmelere bakıldığında, yaşanan olumsuzluklarda  CHP il ve İlçe yönetiminin bu olayların gelişmesinde sorumlu olduğunu belirten Fitoz “ Bugünlerde yaşananlar dünden belliydi. Parti içi demokrasinin askıya alındığı bir dönem yaşanıyor.  45 yıldır bu siyasi hareketin içindeyim. İhraçlara hiç sıcak bakmadım . CHP belediye meclisinde yaşanan ihraç olayı başından itibaren yanlıştı. CHP  İl Başkanı  bu süreci doğru yürütemedi. Çünkü, İl Başkanı Belediyede de gurup başkanıdır. Belediye ile parti arasındaki koordinasyonu sağlayacak olan kişi Gurup Başkanı yani il Başkanıdır. Belediyede Meclis üyeleri arasında bir sıkıntı varsa bunu çözecek olan il Başkanıdır. İl yönetimi doğru bir şekilde görev yapsa, olaylara müdahale etse  günümüzde yaşanan sorunların hiç birisi yaşanmazdı.Parti içinde doğru düşünen ve konuşan insanları yok sayarsanız, olacağı da budur” diyor
 
“CHP’deki Sorun Ya Bedel Ödenerek Çözülecek Yada Değişim Yaşanarak “
 
CHP’de yaşanan son kavga olayının kabul edilemez olduğunuı belirten Fitoz, CHP’de yaşanan belediye ve parti içi çekişmesinde en büyük zararın CHP’nin göreceğini belirterek, CHP’de uzun zamandır toplantıların yapılmadığını, parti tabanının gelişmelerden haberdar olamadığını, il yönetimi ve taban arasında bir kopukluk bulunduğunu belirterek  konuşmasını şöyle sürdürüyor: ” Gelinen süreç  çok tehlikeli. Bazı aşamadan sonra sorunların giderilme ihtimali çok zayıf. Yaşanan olaylardan ötürü CHP Yalova’da büyük zarar gördü. İlk seçimlerde bu olumsuz sürecin faturası CHP’ye çıkabilir endişesini taşıyorum. Birileri ben il Başkanıyım, ben Belediye Başkanıyım istediğimi yaparım mantığıyla bu sorun çözülmez, aksine  giderek ağırlaşır. Peki ne yapılmalı sorusuna ise, sanırım bir seçim yaşanması gerekiyor. CHP’deki sorun bedel ödenerek mi çözülecek yoksa  değişim yaşanarak mı çözülecek onu hep beraber göreceğiz.”
 
“CHP’de Yaşanan Kavga Olayında İl Yönetimi Hatalıdır”
 
Son yaşanan kavga olayında Muharrem İnce’nin kardeşi Hüseyin İnce’nin dövülmesi olayının son derece yanlış olduğunu,  sosyal medyada yapılan karşılıklı ithamların da kabul edilemez olduğunu belirten Fitoz “Geçmişte olduğu gibi burada da  il yönetimi doğru bir tavır sergileyemedi. Oysa parti tüzüğü son derece açık. Neden bugüne kadar gereği yapılmadı. Gereği yapılmadığı  gibi, yaşanan bu olaydan sonra İl Başkanı ve İl yönetimi Belediyeye giderek, Belediye Başkanına Başkan Yardımcısını görevden al talimatı veriyor.  Ben bunu bir türlü anlayamadım. Çözemedim. Sen il Başkanısın bir sıkıntı varsa, Belediye Başkanını çağırırsın bu sorunu çözmeye çalışırsın, bunu resmiyete sokmanın ne alemi var.” diyor
 
“Türkçesi Bu, CHP İl Yönetimi  Partiyi Doğru Yönetemiyor, Değişim Şart”
 
45 yıllık siyaset hayatımda görmediklerini bu dönemde gördüğunü ve bundan da büyük üzüntü duyduğunu belirten Fitoz, Mevcut yönetiminin kadronun sorunları çözmenin ötesinde yeni sorunlar ortaya çıkardığını belirterek  şöyle konuşuyor ” Belediye başkanının görevi  bu kente en iyi hizmeti nasıl yapabilır onunla meşgul olmalı. Yani Belediye Başkanı hizmet noktasında görevini yapacak, İl başkanı da siyaseten görevini yapacak. Belediye başkanına falanca kişiyi görevden al diyerek talimat vermek de yanlış. Ben 45 yıllık siyaset hayatımda görmediklerimi bu dönemde gördüm, duydum. Başkan yardımcısı salt bu nedenle görevden alınması doğru değil.  Başka bir gerekçen varsa alırsın. Talimatla, yönetim kurulu kararıyla bu işler olmaz.”
 
 “CHP İl ve İlçe Yönetimi Gereğini Yapmalı  ve Değişim Yaşanmalıdır”
 
CHP’de bedelin seçim mağlubiyeti alarak ödenmesine asla razı olmadığını, yapılması gerekenin il ve ilçe yönetiminde yaşanacak bir değişimle çözümlenmesini arzu ettiğini belirten Fitoz “ Gelinen sürecte mevcut kadrolar parti içinde yaşanan süreci doğru yönetemedi. Bu kadrolarla olmuyorsa o zaman değişim yaşanmalıdır” diyor.  “Bu bir istifa çağrısı mıdır? sorusuna ise şöyle yanıt veriyor. ” Takdiri kendilerine bırakıyorum kendileri çıkıp bunu açıklasınlar özeleştiri yapsınlar. Biz doğru işleri yapıyor muyuz, yapmıyor muyuz? Bunu çıkıp açıklasınlar. İl yönetiminin 3 yıllık seyir defterine baktığımızda kötü bir yönetim sergilediklerini görüyoruz. Bir kez daha ifade ediyorum. Belediye ile Parti arasında bir sorun varsa bu sorunun kaynağı İl yönetimi ve ilçe yönetimidir. Açık ve net. Bu kadrolarla olmuyorsa o zaman değişim yaşanmalıdır”
 
farkyalovada.com 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ALAATTİN FİTOZ; İL VE İLÇE BAŞKANLARI GEREĞİNİ YAPSIN!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Yalova Atakent Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin