TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 224.128
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.575
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 59
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 4.427
Genel

MİRAS DEDİĞİN…

Yemek saati en çok sevdiğin saatlerdi.. Hele hele kuru fasulye ve pilav olduğu zaman masmavi gözlerinde güller açardı.. Kar beyaz tenin bir anda kızarır yanakların pamuk prensesin ısırmaya dayanamadığı o..

MİRAS DEDİĞİN…

Yemek saati en çok sevdiğin saatlerdi.. Hele hele kuru fasulye ve pilav olduğu zaman masmavi gözlerinde güller açardı.. Kar beyaz tenin bir anda kızarır yanakların pamuk prensesin ısırmaya dayanamadığı o sihirli elma kıvamına gelirdi.. Servisin sana gelmesini beklerken, arkadaşlarının tabaklarına bakar, acaba bana yemek kalacak mı endişesiyle hop oturur hop kalkardın, taa ki en dolu tabak senin önüne konana kadar.. “Belma öyetmenim; yanına bi de kuyu soğan veyseniz”… Soğanını yemeğinle beraber iştahla yiyerek mutluluktan attığın gülücüklere tüm İkizler Anaokulu mest olurduk mavişim.. Arkadaşların sana hep imrenerek bakar ve denemek isterlerdi ama suratlarını şaşkın şaşkın buruştururken, senin nasıl bu kadar zevkle yediğini bir türlü anlayamazlardı. Daha beş yaşındaydın be mavişim..!

17 ağustos 1999 !! Sen ve onlarca arkadaşın yüreklerimizi dağladınız.. Unutulmaz anıları, yeri dolmayacak boşlukları bırakarak gittiniz..

Kader diyemeyeceğimiz hataların, ihmallerin ve insan hayatının menfaatlerin yanında hiçe sayılmasının, vahim bilançosu karşısında acı ve isyanlarımızı bastırmak imkansızdı…

Lise yıllarıydı.. Sevgili babacığım, akşam yemeğinden sonra kahvesini yudumlarken bak hanım; Yalova’da 30 yıl sonra muhtemel bir deprem olacak ama Koç apartmanlarında oturanlar burnu bile kanamadan kurtulacak..! Kelimesi kelimesine bunları söylemişti anneme…

İnsan gibi insandı benim babam.. Çalışkandı.. Dürüsttü.. Merhametliydi.. Her sabah 5 – 5.30’da kalkar, inşaatın betonlarını kendisi sulardı işçilerden önce. Dere kumu derdi illaki.. Temeller normalin çok üstünde derin kazılırdı. Kullandığı demir miktarıyla bir inşaat daha biterdi abartısız.. Anlamazdık çok fazla o yaşlarda, bilmezdik bu yapılanların bu kadar hayati önem taşıdığını.. 30 yıl sonra saniyeler içinde enkaz yığını haline gelen binaların çöküş nedenini öğrenene kadar !!

Evet babacığım, kimsenin burnu bile kanamadı.. Yüzlerce insan nur içinde yat Mehmet Koç diye haykırdı, dualar okudular.. ‘Sen, O’nun kızısın hayatımızı babana borçluyuz’ diye boynuma sarılıp, hatta elimi öpmeye çalıştılar.. Minnet duygularıyla dolu bu insanların karşısında hıçkırıklara boğulduğumda, içimden affet bizi babacığım diyordum.İnsan bu kadar apartman yapıp, 200’e yakın daire satıp birer tane çocuklarına ayırmaz mı, onları hiç düşünmez mi diye gücendiğimiz, zaman zamanda kızdığımız için..

Yalova’nın en güzel yerlerinde en sağlam binaları yapıp çoğunu taksitle satan başka müteahhit yoktur sanırım. Ödeyemeyen olursa da, boşveer hanım kimin parası kimin duası derdi anneme.. Prensipleri tuhaftı, kendine has doğruları vardı ticari hayatla taban tabana zıt.. Atatürk’çü değilse yazıhanesinden içeri adım atamazdı hiç kimse.. Atatürkçü, üstüne bir de Ecevitçi ise, tapuyu üstüne bedava bile verirdi 🙂 Öğretmen, polis, asker emeklisiyse deniz manzaralı olanları onlara vermek için elinden gelen kolaylığı yapardı.. Yıllarca devlete hizmet etmişler, dağ tepe tepe demeden görev yapıp yorulmuşlar, topluma bunca çocuk yetiştirmişler, onların hakkıdır denize bakarak keyifle kahvelerini içmek, derdi.. O; evlerini kendince çok güzel yapmıştı ve bu evlerde de böyle güzel insanlar oturmalıydı..

Oturdular babacığım.. Hala da oturuyorlar o güzel insanlar huzurla, güvenle.. Sadece Koç-4, sonradan yıkım kararı aldı ama seninle hiç ilgisi yok.. Apartmanın altındaki dükkana bilardo masalarını koymak için ,bütün kolonları kestiren dangalak işletmecinin yüzünden. Depremde orta hasar almış ,yamulmuş hafiften ama oradan da burnu bile kanamadan kurtuldu herkes. Rahat uyu… Bütün evlerin kale gibi sapasağlam ayakta. Bizler de öyle babacığım.. Sen bize mirasların en onurlusunu, en değerlisini bırakmışsın meğer.. Senin kızın olmaktan gurur duyuyorum… Ruhun şad olsun Mehmet KOÇ…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sitemizde yapacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL