TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 224.128
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.575
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 59
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 4.427
Genel

MERHABA

Herkese merhabalar; Ben Avukat Beyza Boztekin, siz değerli okuyucuları bazı hukuki konularda bilgilendirmek üzere, haftanın bir günü Yalova Atakent Gazetesi’nde olacağım. KİRA HUKUKU: 6570 sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun ile..

MERHABA

Herkese merhabalar;

Ben Avukat Beyza Boztekin, siz değerli okuyucuları bazı hukuki konularda bilgilendirmek üzere, haftanın bir günü Yalova Atakent Gazetesi’nde olacağım.

KİRA HUKUKU:

6570 sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun ile 6101 sayılı Borçlar Kanunu 01 Temmuz 2012 itibariyle yürürlükten kalkmıştır. Bundan böyle tüm kira ilişkilerine yeni Borçlar Kanunu uygulanmaya başlamıştır. 

Yapılan değişiklikleri özetlersek; 

Eski kanun, ‘’ belediye teşkilatı olan yerlerle’’ cümlesiyle başlarken, yeni kanun ‘’ konut ve çatılı işyeri kiralarına ilişkin hükümler’’ şeklinde düzenlenmiştir. Bu durumda, konut ve çatılı işyeri niteliğindeki tüm taşınmazlara yeni Borçlar Kanununda yer alan kira hükümleri uygulanabilecektir. Yine kısa süreli kiralama yapılan apart, pansiyon, yazlık, otel odası, residence gibi taşınmazlarda 6 aydan kısa süren kiralamalarda, kanunun konut ve çatılı işyeri kiralarına ilişkin genel hükümleri uygulanacaktır.

Diğer bir yenilik ise kira artış oranı ile ilgilidir. Kira sözleşmelerinde, sözleşmenin yenilenmesi halinde, yeni dönemde uygulanacak kira artışına ilişkin madde he ne kadar taraflara bırakılmışsa da, bu durum bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşulu ile artık sınırlandırılmıştır.

Depozito yani güvence bedeli tabiri de kanuna girmiş ve yeni bir düzenleme yapılmıştır. Buna göre eğer sözleşmede kararlaştırılmışsa depozito yani güvence bedeli, 3 aylık kira bedelini geçemeyecektir. Kanunun güvence bedeline ilişkin olarak getirdiği hükümlerden biri de, belirlenen güvence bedelinin kiracı tarafından kiralayanın onayına gerek olmadan bedelin bankaya depo edilmesidir.

Eski kanun, kiralayana sözleşme sürenin bitimi ile ilgili bir fesih hakkı verilmemişken, yeni kanun 10.yılını doldurmuş bir kira ilişkisinde, kiralayana sebep göstermeksizin fesih sürelerine uyarak sözleşmeyi fesih hakkı tanımıştır. 1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacaktır.

Uygulamada en çok karşılaşılan sorunlardan biri de kira sözleşmesindeki muacceliyet hükmüdür. Kira bedellerinin belli bir süre ödenmemesi durumunda dönem sonuna kadarki kira bedellerinin muaccel hale gelmesi veya cezai şart olarak sayılması uygulamada var iken; yeni kanun açıkça bu maddeleri geçersiz saymıştır.

Eski kanun yeni malikin gereksinimi nedeniyle açacağı davalarda kendisi, eşi veya çocukları için mesken olarak ve kendisinin veya eşinin, çocuklarının bir meslek veya sanatı bizzat icra etmesi için ifadelerine yer vermişken yeni kanun kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut ya da işyeri gereksinimi sebebiyle ifadesini kullanmıştır. Bu hüküm ile gereksinim ihtiyacı olan kişilere altsoy, üstsoy ve kanun gereği bakmakla yükümlü olunanlar da eklenmiş ve kapsam genişletilmiştir.

Uygulamada önemli yer tutan kefil konusu yine geçerliliğini korumaktadır. Kira sözleşmelerinde kefalete ilişkin bir hükmü olmadığından, bu konuda kanunun kefalet sözleşmelerine ilişkin hükümlerine bakılması gerekir.

Yardımlarından dolayı Sayın Avukat Ender Pasin’e teşekkür ederim…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sitemizde yapacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL