TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Zeynep DAĞDEVİRENOĞLU

KIRKIMDAN SONRA

Daha çok yakın bir zamanda “o o kırk mı? Daha çok var, o zamana kadar her şeyi yapmış olurum daha yaşanacak ne kalır ki” diye düşünürdüm. Bundan 20-25 sene öncesinden..

KIRKIMDAN SONRA

Daha çok yakın bir zamanda “o o kırk mı? Daha çok var, o zamana kadar her şeyi yapmış olurum daha yaşanacak ne kalır ki” diye düşünürdüm. Bundan 20-25 sene öncesinden bahsediyorum. O zamanlar o kadar uzak gözüküyordu ki. Şimdi dün gibi geliyor 20-25 sene öncesi. Kırk yaşına gelmiş olanlar bayağı bir yaşlıydı. Annemin kırkıncı doğum gününde kocaman harflerle “Annem 40 yaşında” yazıp arkasından çaktırmadan kaldırmıştım kağıdı fotoğraf çekileceği zaman. O gün annem “Sen görürsün” demişti. Ve üstünden uzun uzun yıllar geçti, ben kırk yaşıma geldim ve annem doğum günümde oğlumla işbirliği yapıp aynı oyunu oynadı bana. Göz açıp kapayıncaya kadar kırk olmuş sonra da üstüne yılları birer birer koymaya başlamıştım. Şimdi bakıyorum “Ben yaşlı mıyım?” hayır hiç değilim, beden bir takım arızalar çıkartmaya başlasa da ruh genç. Galiba önemli olan taraf bu.

Hem kendi arkadaşlarımla, hem de oğlumun arkadaşlarıyla anlaşabiliyorum. Kendi arkadaşlarım aralarında yaşlanmaya yüz tutanlar ve hala genç kalanlar olarak ayrılıyor. Bazılarıyla kolesterol, şeker, tansiyon, varis sohbetleri yaparken, bazılarıyla bütün teknolojik ürünler hakkında derin bir muhabbete dalıp teenagerler gibi elimizdeki telefonları birbirimize gösterip, oyun oynarken çocuklarımıza yakalanıyoruz. Çocuklar bir araya geldiğinde her ne kadar anneleri aralarında istemese de, biz çaktırmadan oyuncaklarını kapıp bir süre aralarına katılıyoruz. Ehh daha ne olsun değil mi?
Kırklı yaşlar tuhaf bir zaman dilimi, ablalıktan teyzeliğe, ağabeylikten amcalığa terfi ediyorsunuz. Size ilk “teyze” ya da “amca” diye hitap edene “kime dedi acaba?” diye bakmışlığınız vardır herhalde. Zamanla alışıyorsunuz. Bu arada üstünüze bir büyümüşlük geliyor.
Hepimizin ilgi alanı, sağlık durumu, sosyal yaşantısı farklı olsa da eminim kırkına gelen bir çoğumuz, daha çok şey yapma, daha hızlı yaşama safhasına girmiştir. Benim için hayatı hızlandırma, yoga yapmaya başlamakla oldu. Haftada bir, derken iki gün gitmeye başladım. Ardından sürekli okuma, daha ama daha çok okuma isteği geldi. Meğer ne çok şey bilmiyormuşum. Oğlum bir şey sorduğunda cevap verememek korkunç bir duygu halini aldı. Her beş yılda bir başlayıp ya yarım bırakıp ya da tamamlayıp unuttuğum dil kursları daha bir önemli oldu. Zamanında hırstan nasibini hiç almamış kişiliğim, birden hırs küpüne dönüp kursta en iyi olma, olamayınca yas tutma moduna girdi. Zaman zaman diyorum ya, ben bu performansı 25 yıl önce göstermiş olsaydım şimdi adı sanı bilinen biriydim herhalde. Sonra birden bütün her şeyi yazmaya başladım. Bir özgüven geldi eşi benzeri yok. Şimdi düşünüyorum, ben daha neler yapabilirim diye. Düşününce yapacak çok fazla şey var, ama zaman kısıtlı.
İnsan kırkından sonra bazı durumlara yenik düşmeye başlıyor, bu bir gerçek. Saçlarda ilk beyazlar, yüzde ilk çizgiler, bir takım sağlık problemleri, ah o göz bozukluğu tam da kırk olunca çıkıyor. Çok sevdiğiniz insanları daha bir sık kaybetmeye başlıyorsunuz. Daha çok cenazeye katılıp, daha az doğum günü kutluyorsunuz. Birdenbire sorumluluklarınız artıyor. Büyüklerinizi daha sık arar, sorar oluyorsunuz. Belki 20 yıl önce arkanıza bakmadan kaçtığınız şehir, bu yaşta daha bir yaşanır oluyor. Her geldiğinizde kendinizi evinizde hissediyor, eninde sonunda geri dönüyorsunuz.
Kısaca insan kırkından sonra farklı yaşamaya başlıyor. Bir anda her şeyi yapmak, her yerde olmak, herkesle görüşmek, ne varsa yemek, hepsini öğrenmek, en yeniyi bilmek, hep akıllı bir cevap vermek, en büyük amacınız oluyor. Tansiyonu, kolesterolü unutup iskenderi birbuçuk söylemek, üstüne kaymaklı bir tatlı yemek, çok keyifli oluyor.
İnsan kırkından sonra daha mı aklı başında oluyor, yoksa aklı başından mı gidiyor, karar vermek zor ama hayat çok hızlı dönmeye başlıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sitemizde yapacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL