TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 224.192
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.809
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 65
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.917
Zeynep DAĞDEVİRENOĞLU

HAYAT…DEVAM EDİYOR!

  Daha geçen haftaydı, yürüdük, bir avuç insan terörü kınadık kendi aramızda. Çocuklarımız şehit olmuştu, biz o gözle bakıyorduk en azından. Oğlumu da götürdüm yürüyüşe. “Anne” dedi, “ben korkuyorum, gitmesek..

HAYAT…DEVAM EDİYOR!

 

Daha geçen haftaydı, yürüdük, bir avuç insan terörü kınadık kendi aramızda. Çocuklarımız şehit olmuştu, biz o gözle bakıyorduk en azından. Oğlumu da götürdüm yürüyüşe. “Anne” dedi, “ben korkuyorum, gitmesek olmaz mı?” Neden korktuğunu anlamamıştım önce, sonra fark ettim: Haberlerde gördüğü yürüyüşlerde hep birileri birilerini taşlıyordu, yerlerde sürünenler vardı, kafası, gözü kanayanlar vardı. Hesapta izlettirmediğim haberlerden haberdardı.
Neyse, ona anlattım neden yürüdüğümüzü, bu yürüşte bir şey olmayacağını, olsa bile Yalova’nın neredeyse bütün güvenlik gücünün yanımızda olduğunu, her birimize bir polis düştüğünü söyledim. Evet acı, ama o kadar azdık ki. Yürüyüş amacına ulaştı mı bilmiyorum. Çok yürüdük çünkü daha önce de. 13 değil, binlerce evlat verdik, her biri için ayrı üzüldük.
Sonuç?
Her zamanki gibi hayat devam ediyor. O bir avuç insanın arasındayken şunu düşünmüştüm, buradakilerin çoğu ya asker kökenlidir ya da şehit vermiştir ailesinin bir yerinden. Normal vatandaş olarak kınayan kaç kişiydi? Bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyenler ne çokmuş meğer. Tabi işin bir de eylemde mimlenmek, toplumda fors kaybetmek korkusu da var ki, bu hepsinden beter.
Konserde, havuz partisinde, rakılı mezeli akşam sofralarında memleketi kurtaranların forsu daha mı çok? Evet hayat devam ediyor, akış iyisiyle kötüsüyle olacak. Ama vurdumduymazlık ancak olay bize dokununca mı son bulacak?
Ben hayatın akışını olduğu gibi yaşayanları kınamıyorum. Eğlenmek, şarkı söylemek, tatil yapmak, rengarenk giyinmek, yemek, içmek hiç sorun değil. Ancak bütün bunlarla birlikte alaycı olmamak, etrafa at gözlüğüyle bakmamak lazım. Sorunlar tutulan yaslarla, hayatı kısıtlamakla çözülmüyor. Çözüme odaklı olmak insanı her yerde meşgul etmeli. Galeyana gelmeden, hezeyan içinde olmadan, düşünerek, çalışarak, adam gibi konuşarak çözümlerin peşinde olmalıyız.
Velhasılıkelam masa başında memleket kurtaranlar biraz da ortalıkta görünsünler. “Kim ne der? Aman ben şimdi görünmeyeyim”, diye küçük hesapları bir kenara bıraksınlar.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sitemizde yapacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL