TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 360.849
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 30.862
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 223
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 27.352
Spor

Geçmeyen omuz ağrılarının sebebi…

Özel Atakent Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Ünal SALMAN , 40 yaşın üzerinde görülen omuz ağrılarının sıklıkla rotator cuff yırtıkları dolayısıyla oluştuğunu söyleyerek hastalık hakkında bilgilendirmede bulundu. “..

Geçmeyen omuz ağrılarının sebebi…

Özel Atakent Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Ünal SALMAN , 40 yaşın üzerinde görülen omuz ağrılarının sıklıkla rotator cuff yırtıkları dolayısıyla oluştuğunu söyleyerek hastalık hakkında bilgilendirmede bulundu.

“ Omuzlarımız yapısı gereği vücudun en karmaşık eklemidir. Bu eklemde yer alan üst kol kemiğinin üst ucundaki omuz eklemini yapan baş kısmını saran adele-tendon yapıya ‘Rotator Cuff’ denir. Görevi omuz eklemini yerinde tutmak ve omzun dönüş hareketini yapmasına olanak sağlamaktır. Bu yapıda oluşan yırtıklar, omuz ağrılarının en sık yaşanan nedenidir. Gençlerde ve sporcularda ani bir travma ile oluşabileceği gibi kolun baş seviyesinin üzerindeki hareketlerde tekrardan dolayı da gerçekleşebilir.

Devamlı seyreden, özellikle geceleri oluşan tekrarlayıcı omuz ağrısı, kolu kaldırmaya çalışırken hissedilen kas güçsüzlüğü, omuz hareketleri sırasında duyulan tıkırtılar ve omuz hareketlerinde kısıtlık hastalığın en belirgin semptomlarıdır. Ellerini başlarından daha yukarı kaldırarak çalışmak zorunda olmak, yaşlanmaya bağlı dejenerasyon, rotator manşetin bulunduğu aralıkta daralma ve rotator manşetin zedelenmesi hastalık açısından risk oluşturur.

Rotator manşet yırtıkları tam ve tam olmayan (parsiyel) biçimde iki şekilde oluşabilir. Parsiyel yırtıklar dinlenme, ilaç tedavisi, kuvvetlendirme ve germe egzersizleri ile fizik tedavi ve lokal ilaç uygulaması ile büyük oranda iyileştirilebilir. Bu yöntemlere cevap vermeyen yırtıklarda ise cerrahi müdahale uygulamak gerekir. En sık uygulanan cerrahi müdahale şekli ‘Artroskopi’ yöntemidir. Yaklaşık 1 cm’ lik kesilerden omuz eklemi ve çevre dokulara ait görüntülerin kamera aracılığıyla monitöre aktarılması ve mini aletler ile ameliyatın gerçekleştirilmesi esasına dayanan bu yöntemle, aynı esnada tespit edilen diğer patolojilerin düzeltilmesi de mümkündür. Açık cerrahi yaklaşımı, yaralanmanın çok ciddi olduğu vakalarda uygulanır. Burada doku transferi, tendon grefti uygulamaları yapılabilmektedir.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sitemizde yapacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL