TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Zeynep DAĞDEVİRENOĞLU

DİRENİŞ

  Günlerdir uykusuz, günlerdir ekran başındayız. Fiilen yanlarında olamadığımız kardeşlerimiz için ufacık bir faydamız olsun diye uğraşıyoruz. Sosyal medyanın gücü çok büyük. Bir paylaşım bir anda on binlere ulaşabiliyor, sürekli..

DİRENİŞ

 

Günlerdir uykusuz, günlerdir ekran başındayız. Fiilen yanlarında olamadığımız kardeşlerimiz için ufacık bir faydamız olsun diye uğraşıyoruz. Sosyal medyanın gücü çok büyük. Bir paylaşım bir anda on binlere ulaşabiliyor, sürekli paylaşıyoruz, bilmeyenleri, hala uyuyanları haberdar etmeye çalışıyoruz.
Bizler birinin tabiriyle “bunlar” olan biz, tepemiz attığı zaman, bıçak kemiğe dayandığı zaman, Türkü, Kürdü, Lazı, Alevisi, Sünnisi, Galatasaraylısı, Beşiktaşlısı, Fenerbahçelisi, İstanbullusu, Adanalısı, sağcısı, solcusu, dindarı, ateisti, eşcinseli, emeklisi, çalışanı, öğrencisi, yaşlısı, genci el ele tutuşur, aynı havayı soluruz. Bizi “bunlar” diye sınıflayan sizler ağzınız açık bakarsınız. Ne olduğumuzu bile anlayamazsınız. Çünkü biz herkes oluruz bir anda.
İşin parktan, ağaçtan çıktığını anlamak zor gelir size. “İstifa” sloganları duymazdan gelinir. “Ne istedikleri bile belli olmayan bunlar” diye hitap eder, komik olursunuz.
Yandaşlarınız sosyal medyada “aman ne kadar da çok ağaç sevgisi varmış bunların, bir Bdp’linin peşine takılan gizli teröristmiş hepsi” diye paylaşımlar yapar, arkasından başbakanı Abdülhamit’le eş koşar, ”bunlar Cumhuriyeti bölmeye çalışan bir grup dinsizdir” derler. Ha bir de bu kadar farklı düşünceli insana rağmen ufak bir marjinal grup oluveririz gözünüzde.
Bir hükümet düşünün ki, kaç çocuk yapacağınıza karar versin, bir hükümet düşünün ki, o çocukları nasıl doğuracağınıza, ardından nasıl okutacağınıza karar versin. Bir hükümet düşünün ki sanki memleket tümden alkolikmiş gibi “kafası kıyak gezen bir nesil istemiyorum” desin ve alkol yasağı getirsin. Ve bir hükümet düşünün ki, milletin önderine ayyaş desin. Medyasını satın alsın, haber alma özgürlüğünü engellesin. Bu millet hepsine sustu ama o park, o ağaç bardağı taşıran son damla oldu. İş artık ağaç değildir. Boyut değişmiştir. Direniş sürecek, destek devam edecektir. İnsanlar, sadece kendi düşüncesini doğru bulan, başkalarını da ona uymaya zorlayan bu faşist yönetici gidene kadar direnecektir. Beklenen kıvılcım oluşmuş, büyümeye başlamıştır.
Olay yerinde fiilen bulunan, bulunacak ya da irtibatta olanlara küçük bir hatırlatmam var. Sivil itaatsizlik, pasif direniş ya da şiddetsiz eylemin el ele kenetlenmek, olduğun yerde dimdik durmak, taş atmamak, yakmamak, yardım etmek, eylem yerini temiz tutmak, hayvanları unutmamak, boykot etmek, haberleşmek ve gönüllü muhabirlik olduğunu unutmayalım.
Bu direnişten haklı çıkmak bizim elimizde, sosyal medya ve medya izliyor, şiddet karşı taraftan geliyor. Provokasyonlara kanmayın.
Biz olaysız şehirlerde yaşayanlar, uykumuz gelse de, vicdanımız uyumuyor sizlerle uykusuz, sizlerle aç, sizlerle yaralıyız.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sitemizde yapacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL