TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 224.128
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.575
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 59
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 4.427
Zeynep DAĞDEVİRENOĞLU

DEĞİŞMEK

Atakent Gazetesi ailesine katılan yeni bir üye olarak merhaba demek istiyorum. Bize katılır mısın dediklerinde çok heyecanlandım. Acaba becerebilir miyim diye. Umarım güldüren, düşündüren, zaman zaman değişik bilgiler veren biri..

DEĞİŞMEK

Atakent Gazetesi ailesine katılan yeni bir üye olarak merhaba demek istiyorum. Bize katılır mısın dediklerinde çok heyecanlandım. Acaba becerebilir miyim diye. Umarım güldüren, düşündüren, zaman zaman değişik bilgiler veren biri olurum okuyucular için. Öncelikle bir anneyim ben. Hayata bakış açım bazen çocukça, bazen çok ciddi. Alman bir eşim var ve çoğu zaman kültür çatışması yaşarız.Bazen bu çatışmalara şahit olacak belki gülecek belki kızacaksınız. Yazacaklarım tamamen hayatın içinden, içimizden olsun istiyorum. Veee ilk yazımla sizleri dünyama alıyorum.

Geçen gün arkadaşımla konuşuyorduk. Öylesine öğlen vakti internetten. Çocuklarımız aynı sınıftalar, çok da iyi anlaşıyorlar.

– “Ya,” dedim, “okuldan sonra gelsenize bize. Çok güzel şarabım var, biraz sohbet ederiz, çocuklar da oynar.”

– “Tamam,” dedi, “geliriz, uzun zaman oldu, derslerden başımızı kaldıramadık, değişiklik olur.”

Şu saat olsun, yemekten sonra olsun falan kararlaştırdık. Birden ben dedim ki

– “Ama bir sorun var, bizim ev deniz kenarında.”

– “Nasıl yani,” dedi, “ne olacak?”

– “Eğer şarap içeceksek, arkadaki çalışma odasını kullanmamız lazım, yoksa denize karşı neme lazım.”

Güldü.

– “Bak,” dedi, “bende biraz erkek Fatmalık vardır, aramıza 45 cm de koymamız lazım.”

– “Bir de,” dedim, “çocukları o odaya sokmasak iyi olur, içkili mekana çocuk aldık diye kimliklerimizi toplamasınlar.”

– “Hadi,” dedim, “en iyisi ben gidip içki ruhsatı alayım oldu olacak alt tarafı bir kadeh şarap ama ne olur ne olmaz.”

En sonunda şıra içmeye, kesmezse çıkıp birkaç kişiyi vurmaya karar verdik. Ne de olsa cezası daha az. Silah ruhsatı almak da içki ruhsatı almaktan çok daha kolay artık.

Bu geyik muhabbeti dediğimiz şeyin alasıydı aslında.

Ama beni şöyle bir düşündürdü: Maksat alkol tüketmek değil, isteyen içsin, istemeyen içmesin. İnsanların hayat tarzlarına, alışkanlıklarına müdahale etmek , bunu da yaparken “ama biz kimseye karışmadık, karışmıyoruz” diyerek yapmak nasıl bir şey? Çocuklarımızın aklına karma bir okulda kız-erkek ayrılığını sokan nasıl bir zihniyet? Makul saatler içinde Ankara’nın göbeğindeki restoranları basıp çocukları imza karşılığında ailelerine teslim etmek nasıl bir zihniyet? Denize karşı içilen içkinin zararı şehir dışına itilmiş bir yerde içilen içkiden daha mı fazla oluyor?

Biz kendi aramızda bütün bunlarla dalga geçsek de değişim bizleri bile etkiliyor. Kafama takmışım ki bunu espri konusu yaptım. Kafama takmışım ki yasakların arkalarından daha büyük problemler getirdiğini gördüm. Biz iki iyi eğitim almış, düzgün yaşayan yetişkin olarak çocukça bir geyik muhabbetiyle konuyu noktaladık.

Ne mi oldu. o akşam olamadı.

Arkadaşın oğlu 39.5 ateşle okuldan geldi. Doktor arandı, telaşa kapılındı. Salgın varmış. Ateşi düşünce bari siz gelin dedi, hiç olmazsa bizim ev denizden daha uzak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sitemizde yapacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL