TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 214.957
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.012
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 53
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 4.194
Uncategorized

BELEDİYE MECLİSİNDE BLOK NİZAM KARARI İPTAL EDİLDİ

Yalova Belediye Meclisi Mayıs Ayı görüşmeleri son oturumla sona erdi. Belediye Meclisinde geçtiğimiz dönem meclis oturumunda tartışmalı bir şekilde oy çokluğuyla geçen, blok nizam olarak bilinen Yalova İmar Planı uygulamaları,..

BELEDİYE MECLİSİNDE BLOK NİZAM KARARI İPTAL EDİLDİ

Yalova Belediye Meclisi Mayıs Ayı görüşmeleri son oturumla sona erdi. Belediye Meclisinde geçtiğimiz dönem meclis oturumunda tartışmalı bir şekilde oy çokluğuyla geçen, blok nizam olarak bilinen Yalova İmar Planı uygulamaları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yaptığı itiraz sonrasında Mayıs ayı Meclis oturumunun son gününde bir kez daha ele alındı.

Çevre ve Şehircilik İl Bakanlığı yaptığı itiraz da, “Belediye meclisinin aldığı ‘Meskun alanlarda emsali belirlenmemiş adalarda, adalar bazında mevcut yapı nizamının bozulmaması adına, çatı piyesi ve parsel sınırları içerisinde kalmak kaydıyla yapılacak kapalı çıkmalar Toplam Katlar Alanına dahil edilemez’ şeklindeki plan notunun Planlı alanlar Tip İmar yönetmeliğinin 2. Maddesinin birinci fıkrasının ikinci cümlesinde “ Bu yönetmeliklerde yer alan genel hükümler, tanımlar ve ruhsata ilişkin hükümler, planlar ve ilgili idarelerce çıkarılacak yönetmeliklerle değiştirilemez hükmü bulunmaktadır” denildi.

Çevre ve Şehircilik İl Bakanlığı itirazında ayrıca,” İmar Planı ile emsal verilmeyen yerlerde Yönetmeliğin 19/4 maddesinde yer alan “Uygulama imar planında emsal verilmeyen parsellerde katlar alanı, planla veya bu yönetmelikle belirlenen, taban alanı katsayı ile kat adedinin çarpılmasıyla hesaplanır” hükmü yönetmeliğinin 2. Maddesinin birinci fıkrasının ikinci cümlesi kapsamında sayılan hükümlerden değildir”denildi. İmar Komisyonunun kararı Belediye meclisinde yapılan oylamada oybirliğiyle kabul edildi.

Yapılan itirazı değerlendiren Yalova Belediye Meclisi imar komisyonu, uygulama ve alınan kararın iptali ve eski imar planlarının uygulamaya devam etmesi yönünde karar verdi.

İmar komisyonunun aldığı oy birliği kararında “Yapılan itirazların kabulüne, 06-03-2015 tarihli meclis kararının iptaline, 07-01-2015 tarih ve21 sayılı belediye meclis kararından önceki plan ve plan notunun yürürlükte kalmasına oybirliği ile karar verildi” denildi.

Bilindiği gibi Ocak ayında söz konusu karar tartışmalı bir şekilde geçmiş, askı sürecinde yapılan itirazlar ise Mart Ayı Meclisinde görüşülmüştü. Bu oylamada AKP’li tüm Meclis üyeleri itirazları red ederken, CHP’den 5 Red ve 4 çekimser oy vermiş, itirazlar oy çokluğuyla red edilmişti.

Yalova Belediye Meclisi Haziran Ayında Tatil Yapacak

Yalova Belediye Meclisi Mayıs Ayı görüşmeleri son oturumunda, mahalle olma talebiyle yapılan referandum sonucunda mahalle olmayı kabul eden Kazimiye köyü sınırları içerisinde yer alan Millet çiftliğinde oturan vatandaşların talebi üzerine İsim bulma komisyonu buranın adının Seyrantepe olması yönünde görüş bildirdi. Karar belediye meclisinde oy birliğiyle alınarak buranın yeni adı Seyrantepe mahallesi oldu

Öte yandan Yalova Belediye Meclisi Haziran ayında yapılacak olan, Genel seçimler nedeniyle izin yapma kararı aldı. Belediye meclisi Temmuz ayı oturumu 6 Temmuz pazartesi günü yapılacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sitemizde yapacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL