TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 360.849
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 30.862
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 223
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 27.352
Güncel Yaşam

ARSLANHAN, ÖDÜL TÖRENİNDE JÜRİ ÜYELİĞİ YAPTI

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkan Yardımcısı ve Spastik Engelliler Federasyonu Başkanı Murat Arslanhan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın teşrifleriyle düzenlenen..

ARSLANHAN, ÖDÜL TÖRENİNDE JÜRİ ÜYELİĞİ YAPTI

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkan Yardımcısı ve Spastik Engelliler Federasyonu Başkanı Murat Arslanhan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın teşrifleriyle düzenlenen Türkiye Erişilebilirlik Ödülleri Töreninde jüri üyesi olarak görev yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törende 9 farklı kategoride 1075 başvurunun yapıldı.Başvuruları değerlendiren jüri üyesi olarak Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkan Yardımcısı ve Spastik Engelliler Federasyonu Başkanı Murat Arslanhan yer aldı. Engellinin hayata tam katılımı ve Erişilebilir bir Türkiye inşa etmek için çalışmalar yapan Arslanhan, Bakanlığın açtığı bu yarışmada hem jüri üyesi hem de Federasyon başkanı olarak katkı sundu.

1075 Başvuru Aldık

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 2020’yi Erişilebilirlik Yılı ilan etmesiyle uygulama, eğitim ve farkındalık çalışmalarını bir üst seviyeye taşıdıklarını vurgulayarak, “Erişilebilirlik Kılavuzunu yayınladık. Kılavuzumuz, mimar ve mühendislerin tasarım süreçleri için bir rehber ve akademisyenler için bir kaynak oldu. Binaların erişilebilir hale getirilmesi için öz değerlendirme yapma imkanı sağlayan Erişilebilirlik Değerlendirme Modülü kısaca ERDEM’i hayata geçirdik. Erişilebilirlik Ödülleri verilmesini kararlaştırdık. Netice itibarıyla toplumun tüm kesimlerinden gördüğümüz ilgi ve teveccüh motivasyonumuzu artırdı. 1075 başvuru aldık. Ortak aklın, dayanışmanın bir ürünü olarak ortaya çıkan Erişilebilirlik Ödülleri ile engelli bireylerin sosyal ve ekonomik hayata katılımına daha fazla katkı sağlayacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.Törene, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir ve davetliler katıldı.Milli Eğitim Bakanlığı TRT EBA yayınları “Erişilebilir Medya İçeriği Kategorisi”nin, Sivas Nuri Demirağ Havalimanı da “Erişilebilir Kamu Kurum ve Kuruluşlar Kategorisi”nin birincisi oldu. Milli Eğitim Bakanlığının ödülünü Bakan Ziya Selçuk, Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’nın ödülünü ise Bakan Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın elinden aldı.

9 Kategoride 18 Ödül Verildi

Türkiye Erişilebilirlik Ödülleri, 9 kategoride düzenlendi. Ödüller için 1075 başvuru yapıldı. 9 kategoride dereceye girenler “jüri” ve “halk oylaması” yöntemiyle ayrı ayrı belirlendi. Türkiye Erişilebilirlik Ödülleri’nin kategorilere göre birincileri şunlar oldu:

Erişilebilir Tasarımlar ve Ürünler Kategorisi:

Jüri birincisi: Lineadecor

Halk oylaması birincisi: Öğretmen Sözer Vurgun

Erişilebilir Dijital Uygulamalar Kategorisi:

Jüri birincisi: Türksat

Halk oylaması birincisi: Türkiye İşitme Engelliler Derneği

Erişilebilir Kamu Kurum ve Kuruluşlar Kategorisi:

Jüri birincisi: Sivas Nuri Demirağ Havalimanı

Halk oylaması birincisi: Kahramanmaraş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet İl Müdürlüğü

Erişilebilir Üniversiteler Kategorisi:

Jüri birincisi: Akdeniz Üniversitesi

Halk oylaması birincisi: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi

Erişilebilir Yerel Yönetim Hizmetleri Kategorisi:

Jüri birincisi: Selçuklu Belediyesi

Halk oylaması birincisi: Üsküdar Belediyesi

Erişilebilir İş yerleri Kategorisi:

Jüri birincisi: İGA Havalimanı İşletmesi

Halk oylaması birincisi: Türk Traktör

Erişilebilirlik Sosyal Sorumluluk Projeleri Kategorisi:

Jüri birincisi: Viking Temizlik

Halk oylaması birincisi: Engelsiz Erişim Derneği

Erişilebilirlik Alanında Bilimsel Çalışmalar ve Projeler Kategorisi:

Jüri birincisi: İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Volkan Sezer

Halk oylaması birincisi: Nurbahar Bora

Erişilebilir Medya İçeriği Kategorisi:

Jüri birincisi: Diyanet TV

Halk oylaması birincisi: TRT EBA yayınları ile Milli Eğitim Bakanlığı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sitemizde yapacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL