TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 224.128
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.575
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 59
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 4.427
Vesile KOÇ

ALLAH KABUL ETSİN

”Nerede o eski Ramazanlar” siteminin ne anlama geldiğini şimdi daha iyi anlıyorum. Çünkü bu cümleyi maalesef bende kurmaya başladım. Elbette yaşladığımı düşündüğümden değil, cümledeki iç geçirmenin nirvanasına ulaştım… Eskiden Ramazanda..

ALLAH KABUL ETSİN

”Nerede o eski Ramazanlar” siteminin ne anlama geldiğini şimdi daha iyi anlıyorum. Çünkü bu cümleyi maalesef bende kurmaya başladım.

Elbette yaşladığımı düşündüğümden değil, cümledeki iç geçirmenin nirvanasına ulaştım…

Eskiden Ramazanda insanlar oruç tutardı. Evet, çevremdekilerin demek istediği buymuş; eskiden ramazan ayında insanlar oruç tutardı.
Restorantlar kapanır, Yalova sahilindeki kafelerin çoğu ramazanda tadilat dönemine girerdi. Camlarda ”İftardan sonra açığız” yazardı, ”İftardan sonra da açığız” değil.
Ramazan davulcularına bahşiş verilirdi, evde yokmuş numarası yapılmazdı.
Çocuklara yarım gün oruç tutturulur, teravih namazlarına götürülürdü. Şimdi ise bu ayın manasını bile anlamadan yetişiyorlar.

11 ayın sultanı bir kaç yıldır yaz mevsimine denk geliyor, günler çok uzun ve sıcak… Tabiki tutamayan ”Rahatsız” insanlar da olacak ama; eski Ramazanlarda oruç tutana saygı duyarlardı.
Yollarda alenen sigara içilmez, sakız çiğnenmezdi. Açık olan kafe yada kahvehane sahipleri, brandalarla görüş alanını kapatırlardı.
Yalova yazlık bir bölge, elbette tatil yapanı da var denize gireni de. Benim anlatmaya çalıştığım ”Nerede o eski Ramazanlar” cümlesindeki üzüntü. Dini değerlerin yerine getirilememesi değil, yitirilen saygı…

Ve şimdi hiç birşey olmamış gibi Ramazan Bayramına gireceğiz yakında. 30 gün nefsine hakim olmuş, açlığın ne demek olduğunu Allah (c.c.) emrettiği için yaşamaya çalışmış insanlara verilen mükafata gireceğiz yakında.
Ama o zamanda ”Nerede o eski Bayramlar” diyeceğiz.
İçki şişeleriyle görüntülenen siyasetçiler bu seferde; ”Şeker Bayramınız kutlu olsun” sahteciliğine başlayacak. Telefonlardan zoraki bayramlaşma mesajları atılacak.
Oruç vazifesini yerine getirmeyen büyük bir çoğunluk tatil yapacak. Hani 1 Mayıs’ta çalışan işçilerin adaletsizliği gibi…

Neyse…
Oruçlu olduğu için; nazı ve siniriyle ortalığı kasıp kavuranlara, yada orucu uykuya tutturanlara hiç değinmiyorum bile…

Allah layıkıyla tutanların oruçlarını kabul etsin. Tutmak isteyipte tutamayanların sadakalarını kabul etsin. Hem tutmayıp hem saygı göstermeyenlere de hidayet versin…
Allah İsrail’i ıslah etsin, Gazze’deki soykırımın bitmesini nasip etsin..
Müslüman kardeşlerimiz şehit olurken, çalgılı çengili Ramazan etkinliği yapan belediyelere akıl fikir versin…
Yapılan yardımlar diğer 11 ayda da devam etsin, camilerde kalabalık saflar tüm vakitlerde devam etsin.
Giden kilolar geri gelmesin, azaltılan sigaralar tekrar içilmesin 🙂
Allah bir sonraki Ramazan ayına da erişmemizi nasip etsin.
Amin…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sitemizde yapacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL