Gündem

İYİ Parti Yalova İl başkanı Osman Kendir Basın açıklamasında bulundu.  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in partisinde aldığı karar ve seçim sürecine ilişkin açıklamalarının ardından, İl Başkanlığında açıklamalarda bulunan Osman..

İYİ Parti Yalova İl başkanı Osman Kendir Basın açıklamasında bulundu. 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in partisinde aldığı karar ve seçim sürecine ilişkin açıklamalarının ardından, İl Başkanlığında açıklamalarda bulunan Osman Kendir; 

 ‘’Bugün Millet İttifakı’nın 26 Şubat ‘ta gerçekleştirdiği altılı masa toplantısında ve sonrasında gelişen durumu sizlerle paylaşmak için buradayız. Biliyorsunuz ve görüyorsunuz ki şu anda Türk siyasi tarihinin çok önemli olaylarına şahit oluyorsunuz ve 21 yıllık Ak Parti iktidarının en zora en dara düştüğü bir döneme şahit oluyorsunuz. Genel başkanımızın ifade ettiği gibi ‘’biz bir tarih yazacağız’’ üyelerimizde bunun içerisinde olacak. Sizlerde buna tanıklık edeceksiniz. Bu bağlamda sözlerime şöyle başlamak istiyorum; İYİ Parti’nin kurulması ile birlikte Türk siyasetinin kazanımları ortadadır.  

Sorulması gereken soru ‘’İYİ Parti olmasaydı ne olurdu?’’, bugün gözlerimizi kapattığımızda eğer İYİ Parti olmadığını düşünsek bugünkü 31 Mart seçimleri sonrasındaki kazanımların hiçbirinin olmayacağını, bugün milletin umudunun olmayacağını, halkın ‘’biz bu cendereden çıkarız’’ umudunun olmayacağını çok rahatlıkla görüyoruz. Bu anlamda ben sizleri doğru bilgilendirmek ve bazı şeyleri de net olarak paylaşmak için şeffaflık ilkesiyle bazı bilgiler vermek istiyorum.  

 

Partimiz gerçekleşen altılı masa toplantısında Saadet Partisi’nin ev sahipliğindeki toplantında sırayla liderler söz almış, dört lider adayının Kılıçdaroğlu olduğunu söylemiş, sayın Genel Başkanımıza söz gelmeden de Sayın Kemal Kılıçdaroğlu söz alarak ‘’madem siz beni istiyorsunuz bende o zaman adayım’’ demiştir. Burada Genel Başkanımız şunu söylemiştir ‘’bu masanın istişare masası olduğunu, bir buçuk yıl önce bu masayı kurarken 31 Mart kazanımlarımızı unutmayalım, farklı görüşten farklı politikalardan temsiliyeti olan ve farklıkların zenginlik olduğu bu masanın istişare masası olduğunun kıymetini bilelim ancak milletin sesine kulak verelim. Bu bağlamda 3 yıldır sahayı dolaşıyoruz. Kapı kapı gezip insanları dinliyoruz. Sahadan da bize gelen bir ses var. Bu ses anketlere de yansıyor. Bu ses kulak verin’’ demiştir.  

 Bu ses Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yapılan anketlerde sayın Erdoğan’a karşı açık ara seçimi kazanmaktadır. Saha gözlemleri de bunu desteklemektedir. Biz bununda değerlendirilmesini istiyoruz talebinde bulunmuştur.  

‘’İYİ PARTİ MASAYA TEKME ATMAMIŞTIR’’ 

Aksine halkın, milletin sesine kulak vererek bir seçenek sunmuştur. Ancak masada Sayın Kılıçdaroğlu’nun ‘’siz kabul etmiyor iseniz biz 5’imiz imzalayalım’’ demesi üzerine anlaşılan odur ki Meral Hanımın bu istişarenin kıymeti zedelenmiştir. Bu kıymete zede gelmesin diye Genel Başkanımız önümüzdeki anketleri toplayıp, ‘’biz burada istenmiyor muyuz’’ demiştir. O masadan kalkmamak içinde, onlara şöyle bir öneride bulunmuştur. Demiştir ki ‘’Sayın Genel Başkanlarım sizlerin de çalıştığı anket firmaları var bizim de var. Masada da halkın talebi var bu halkın talebi karşısında buyurun sizde anket firmaları ile çalışın veya bizler üç dört tane anket firması belirleyelim önümüzde üç dört gün var pazartesi gününe kadar masadaki adayları halka soralım. Onlardan gelen cevaba göre bunu istişare edelim.’’ diyerek bu işi pazartesi gününe aktarmıştır. Bunu da imza atarak göstermiştir. Meral hanım sonrasında bu kararı tek başına veremeyeceğini aslında itiraz ettiğimiz tek adam rejimine bizlerinde aynı şekilde cevap vermemesi gerektiğini ve partimizin organlarında bu işin görülmesi gerektiğini onlarla da paylaşmıştır. Sırasıyla Milletvekillerimiz ve Genel Başkanlık divanımız, Genel İdare kurulumuz ve bizler 81 ilin başkanlarıyla bir toplantı gerçekleştirmiştir. Parti kararlarında hiçbir kararı kendisinin almayacağını genel idare kurulunun da bu konuda yetkili olduğunu söylemiş ve genel idare kurulunda Kılıçdaroğlu’nun adaylığının istenip istenmediğini sormak durumunda kalmıştır. Bizlerin ‘’neden yetki almadan geldiniz?’’ sorusuna şöyle bir cevabı var genel başkanımızın ‘’sizler sadece imza gerektiği konularda Genel İdare Kurulundan yetki alıyoruz. Bizler bu tür ülkenin geleceğine karar verirken Genel İdare Kurulumuzun kararlarına saygı duyuyoruz.’’ demiştir. Parti Genel İdare Kurulumuzda ona bu kararı oylatmıştır. Dün yaptığı basın açıklamasında da Kılıçdaroğlu’nun adaylığı olumlu karşılanmamıştır.  

‘’BİZLER MİLLETE UMUT OLMALIYIZ’’ 

Söylenmek istenen şudur; bizler millete umut olmalıyız, milletin sesini duymalıyız. Milletten, halktan kopmamalıyız. Bizler bu masayı dağıtmıyoruz bu masaya tekme atmıyoruz. Genel Başkanımız bu masaya sadece seçenek sunuyor. ‘’Halkın sesine kulak verin, bu seçeneği değerlendirin. ’’diyor. Bu kapsamda Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’na şöyle bir söylemde bulunmuştur.  

 

‘’Sayın Kılıçdaroğlu, size düşen eğer sizlerin de anketleriniz, genel başkanlığını yaptığınız iki tane Belediye başkanımız bizim partimizce de olumludur. Bu anlamda da hangisini isterseniz onun elini kaldırmanız halinde biz bu desteğimizi vereceğiz ve bunu da istişare etmeliyiz.’’ demiştir.  

Sonrasında yaşanan gelişmeler Belediye Başkanlarımızın açıklamaları, onlara da tarihi bir görev düştüğünü belirtmiştir. Bundan sonra yaşanacak olaylara karşı duruşumuz o günkü oluşacak şartlara göre genel merkezimizce belirlenecektir. Genel Başkanımız masayı terk etmemiştir. Pazartesi günü masa toplandığında davet edilip edilmeyeceğini bilmemektedir.  

 Buradan şunu söylüyoruz, bizler bu masayı kurarken masanın içerisindeki insanların, farklı insanların fikirlerini aldık. Ortak noktalarımızla milletimize bir umut olduk. Genel Başkanımızın beyanıdır ‘’bütün parti organlarımızın beyanıdır, bir ortak politikalar mutabakat metni imzaladık. İmza attığımız bütün hususların arkasındayız. Bu ülkenin demokrasiye ihtiyacı var. Bizde demokrasiyi önce kendi içimizde içselleştirmeliyiz ki halka olan güveni de netleştirelim.’’ ifadelerini kullandı.  

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sitemizde yapacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL