Kültür-Sanat

Uluslararası kadın ve toplumsal Gelişim Derneği üyeleri “İlimizi tanıyoruz” programı kapsamında ilimizdeki zenginlikleri görmek ve yaşadıkları kenti daha yakından tanıyabilmek amacıyla, çeşitli ziyaretler gerçekleştiriyor.  Dernek üyeleri Yalova’da üretilerek dünyanın birçok..

Uluslararası kadın ve toplumsal Gelişim Derneği üyeleri “İlimizi tanıyoruz” programı kapsamında ilimizdeki zenginlikleri görmek ve yaşadıkları kenti daha yakından tanıyabilmek amacıyla, çeşitli ziyaretler gerçekleştiriyor. 

Dernek üyeleri Yalova’da üretilerek dünyanın birçok ülkesine ihraç edilen organik sirke atölyesini ve dünya üretim sıralamalarında ve ihracatında en üst sırada olan kesme orkide seralarını gezerek üretim aşamaları hakkında satış konusunda izlenen yolları yetkili kişilerden öğrendi.  

Çiftlikköy’de üretilen sirke atölyesini ziyaret ederek üretici Fuat Pınar’dan sirke üretim aşamalarını ayrıntılı şekilde öğrenen dernek üyeleri çeşitli sorularına da cevaplar buldular. 

Şirket sahibi Pınar 53 farklı sirke ürettiğini ve bu sirkelerin en az 7 yıllık bir emek ve bekleme aşamasını geçirdiğini dile getirdi.  

Evde çeşitli meyvelerden yaptığımız sirkelerin aslında sirke olmadığını belirten Pınar sirke olması için aşamalara çok dikkat edilmesi gerektiğini kullanılan malzemelerin organik olması gerektiğini belirtirken sirkelerin yaşayan organizmalar olduğunu, duygu ve hislerimizden dahi etkilendiklerini belirtirken evde ürettiğiniz sirkelerin çok da organik olmadığı konusuna da dikkat çekti. Dünyada en iyi sirkenin kendisi yaptığını belirten Fuat bey bu yılki en iyi sirke üreticisinin kendisinin seçildiğini söyledi. Ürettiği sirkelerin kullanım süresinin süresiz olduğunu ve 0 alkol olduğunu belirten üretici Yalova tescilli üzümünden ürettiği sirkenin tadına da bakan dernek başkanı Nurten Anıl sirkelerin çok hoş güzel bir aroması olduğunu belirtti. 

Anıl, Yalova’nın üzümünden Yalova’da üretilen bir sirke olduğuna göre bu sirkenin Yalova’nın patentli ürünleri arasına geçmesi gerektiğini söyledi. Tarım İl müdürlüğünün Yalova patentli bir çok ürün geliştirdiğini vurgulayan Nurten Anıl; 

“Bu ürünün de Yalova patent alması için yetkililere gerekli başvuruların yapılmasını bunun dikkate alınması gerektiğini arzu ettiğini, bu konuda bizim de elimizden gelen bir şey olursa seve seve yanınızda oluruz” dedi. 

Aynı gün içerisinde orkide seralarını da gezen dernek üyeleri orkide yetiştiriciliği hakkında da bilgiler edindiler. 

Aralık ve Mayıs ayları arasında bir kökten sadece bir kesme orkide yetiştiğini belirten yetkili maliyetler o kadar fazla ki bazen masrafımızı karşılamıyor.

 

Anıl; 

“Orkide bahçesinde olmak cennetten bir köşede olmak gibi o kadar güzel duygular yaşattı ki bize o çiçeklerin arasında olabilmek o mutluluğu yaşamak gerçekten bambaşka bir duygu. Tabii bu güzellikleri görebilmek ve bu güzellikleri yaşayabilmek oldukça külfetli ve maliyetli bizler bunları göremiyoruz sadece görsel şölen kısmını yaşıyoruz Bu nedenle de emek karşılığını bulamıyor çoğu zaman aslında o görsel şölenin arkasında yaşanan onca emeği ve maliyeti bildiğimizde ederinin ne kadar altında bir fiyatla satıldığını da anlayacağız bunun arkasında onca insan emeği var ve bu emekler gerektiği şekilde karşılanmalı. 

Programın hazırlanmasında bize destek olan tarım il müdürümüz Suat parıldar beyefendiye Ayrıca sirke atölyesinde bizlere rehberlik eden programı hazırlayan Tarım İl müdürlüğü gıda ve yem şube müdürü Ahmet Tırnakçı’ya, orkide seralarındaki programı hazırlayan ve bizlere rehberlik eden bitkisel üretim ve bitki sağlığı şubesi Ziraat mühendisi Aziz Bozkurt beyefendilere ayırdıkları zaman ve ayrıntılı bilgiler için teşekkür etmeyi bir borç bilirim” ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sitemizde yapacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL