Güncel

AİLE ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Son zamanlarda, özellikle seçim yaklaştıkça muhalefet partilerinden ardı ardına sosyal hizmet ve sosyal yardım alanında da öneriler gelmeye başladı. Sıralanan vaatler arasında hakikaten..

AİLE ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Son zamanlarda, özellikle seçim yaklaştıkça muhalefet partilerinden ardı ardına sosyal hizmet ve sosyal yardım alanında da öneriler gelmeye başladı. Sıralanan vaatler arasında hakikaten bugüne kadar bizim hayata geçirmediğimiz, bizim icra etmediğimiz tek bir başlık yok. Yeni keşfedilmiş gibi anlatılan modeller, son 20 yıldır bizim uyguladığımız hizmetler. Cumhuriyetimizin 80 yıllık döneminde yapılmamış hizmetleri, biz AK Parti iktidarları olarak hayata geçirdik.” dedi. 

Yalova’da düzenlenen ‘2023’e Doğru Şehir Buluşmaları’ toplantısına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, Kocaeli Milletvekilleri İlyas Şeker, Mehmet Akif Yılmaz, Cemil Yaman, Emine Zeybek, Sami Çakır, Bursa Milletvekili Zafer Işık ile MKYK üyeleri Büşra Paker, Mehmet Uur, Melek Şimşek ve Sunay Karamık ile çok sayıda partili katıldı. 

AK Parti iktidarı döneminde ulaşım, mimari, sağlık, eğitim, teknoloji ve sanayide büyük projeler ve dev eserlerin hayata geçirildiğini söyleyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Bütün bunların her birisi bugün çok kanıksandı. ‘Zaten böyleydi’ diye sanki düşündüğümüz hizmetlerin her birisinin altında AK Parti’nin imzası var. AK Parti belediyeciliğinin imzası var. AK Parti iktidarlarının imzası var. Milletimizi az gelişmiş bir ülke standardından alıp bugün dünyanın çok gelişmiş ülkeleriyle yarış eden, aşık atan bir seviyeye getirmiş olmanın mutluluğunu, gururunu, gönül rahatlığını, gönül ferahlığını yaşayan bir siyasi iradeyiz. Ve böyle olmaya da inşallah devam edeceğiz” dedi. 

‘SOSYAL HİZMETTE DEVRİMLERE İMZA ATTIK’ 

AK Parti iktidarının sadece eserleriyle değil, insansa yatırım ile de fark yarattığını söyleyen Bakan Yanık, “ Aile kurumunun güçlenmesi için özellikle özel çalışmalar yürüttüğümüz bir süreci geride bıraktık ve önümüzdeki süreçte de buna böylece devam edeceğiz. Güçlü bireylerin güçlü aileleri, güçlü ailelerin güçlü toplumları oluşturacağından hareketle 85 milyon için müreffeh bir Türkiye inşa etmeye çalışıyoruz” dedi. 

‘20 YILA 100 YILLIK HİZMET SIĞDIRDIK’ 

Muhalefet partilerini eleştiren Yanık, şöyle konuştu: 

“Sıralanan vaatler arasında hakikaten bugüne kadar bizim hayata geçirmediğimiz, bizim icra etmediğimiz tek bir başlık yok arkadaşlar. Her birisi AK Parti iktidarlarının farklı dönemlerinde hayata geçirilmiş, icra edilen ve halihazırda vatandaşımızın hizmetine sunduğumuz başlıklar. Yeni keşfedilmiş gibi anlatılan modeller, son 20 yıldır bizim uyguladığımız hizmetler. AK Parti. Ve gerçekten hani son zamanlarda kullandığımız bir cümle var. 20 yıla 100 yıllık hizmeti sığdırdık. Yalan değil gerçekten 20 yıla 100 yıllık hizmeti sığdırdık.” 

‘ENGELLİLER HEP VARDI, AMA SİZ GÖRMÜYORDUNUZ’ 

Sosyal hizmetler alanında çığır açtıklarını söyleyen Bakan Yanık, “Geçtiğimiz günlerde bütçe komisyonunda bütçe tartışmalarımız vardı. Muhalefet partisinden arkadaşlarımız geçen yıl şöyle bir şey söylemişlerdi. ‘İşte eskiden bu kadar engelli yoktu. Sizin zamanınızda birdenbire engelliler çoğaldı’. Bu senede, ‘Yapılan hizmetleri siz yapmıyorsunuz, devlet yapıyor’. Biz de onlara şunu söyledik. Ben de sizler aracılığıyla bir kere daha bu gerçeği milletimize hatırlatmak istiyorum.” dedi. 

‘DEVLETİN İÇİNİ DOLDURAN SİYASİ İRADEDİR’ 

Sosyal hizmet alanında yapılan eleştirilere yanıt veren Yanık şunları söyledi: 

” ’Devlet yapıyor’ diyorlar. Evet devlet yapıyor. Gayet tabii ki. Ama devlet sadece bir mekanizmadır. Siyasi iradedir onun içini dolduran. Bundan 25 sene önce de bu devlet vardı. Ama hastane kapılarında kuyruk bekleyen vatandaşlar vardı. Değil mi? Günlerce, aylarca ilacını almayı bekleyen insanlar vardı. Sosyal yardımlarla alakalı en çok eleştirdikleri şey, ‘Kendi yandaşlarınıza yardım ediyorsunuz’ eleştirisi. Sistem o kadar şeffaf ve o kadar açık ki şu anda o eleştiriler de hayata geçirilebilir. Çünkü gerçekçi değil. Çünkü bir karşılığı yok. AK Parti iktidarları olarak 20 senede sadece hak odaklı baktık. Sadece ihtiyaç odaklı baktık. Dolayısıyla bu anlamda da son derece açık hesap verebilir bir sistemi çok şükür hayata geçirdik. Biz iktidara geldiğimizde 2002 yılında 4 başlıkta sosyal yardım vardı. Bugün 50 ayrı sosyal yardım sağlıyoruz.” 

Toplantı sonrası Bakan Yanık ve beraberindeki heyet, valiliği ve belediyeyi ziyaret etti. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sitemizde yapacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL