Gündem

Yalova Belediyesi’ndeki ‘zimmet’ davasında tutuksuz 38 sanığın yargılanmasına devam edildi. Mahkeme heyeti, görevden uzaklaştırılan Belediye Başkanı Vefa Salman’ın avukatının Salman’ın tek yargılanması konusundaki talebini reddetmesi üzerine salondaki CHP’li milletvekilleri tepki..

Yalova Belediyesi’ndeki ‘zimmet’ davasında tutuksuz 38 sanığın yargılanmasına devam edildi. Mahkeme heyeti, görevden uzaklaştırılan Belediye Başkanı Vefa Salman’ın avukatının Salman’ın tek yargılanması konusundaki talebini reddetmesi üzerine salondaki CHP’li milletvekilleri tepki gösterdi. Çıkan gerginlik sonrası mahkemeye heyeti duruşmayı izleyicilere kapattı.

Yalova Belediyesi’nde muhasebe personeli olarak çalışan Reşat Elgin’in (43), 2020 yılının şubat ayında yüklü miktarda parayı zimmetine geçirip ortadan kaybolduktan sonra Denizli’de yakalanmasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında, aralarında Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç’in (48) de bulunduğu 34 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilerden Güleç ile muhasebe personeli Reşat Elgin, Mali Hizmetler Müdürü Şenay Reyhan Kaş (56), müteahhit Bekir Bilgi (39), zimmet suçuna ortak olduğu öne sürülen Hakan Çelik (31), Taner Tan (29), Emrah Gök (27), Beytullah Baltacı (32), Sinem Deniz (34), Tuncay Doğan (43), Cüneyt Özçomak (38), Tuğrul Kaş (41), Abdulnasır Gölbaşı (51), Cem Dindar (32), Kartal Özgür Barutçu 40), Ahmet Ragip Aakay (45), Bahar Taşkömür (39) ve Engin Öz (30) tutuklanırken, diğer şüpheliler ise serbest bırakıldı.

Soruşturma kapsamında, Belediye Başkanı Vefa Salman da ‘ihaleye fesat karıştırmak’ ve ‘zimmet’ suçlarından İçişleri Bakanlığı tarafından, 27 Şubat’ta geçici olarak görevinden uzaklaştırıldı.

Sayıştay Başkanlığı Mülkiye Müfettişleri, Yalova Belediyesi’nde sahte belgelerle usulsüz olarak zimmete geçirildiği öne sürülen para miktarını belirlemek için 400’e yakın hesapta inceleme yaptı. Soruşturma sonunda Yalova Cumhuriyet Savcısı Cesim Eren tarafından hazırlanan 150 sayfalık iddianame, Yalova 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Haklarında, ‘zimmet” ve ‘resmî belgede sahtecilik’ suçundan 3 aydan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Daha önce yapılan 8 duruşmada, tutuklu sanıkların tamamı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

SANIK SAYISI 38’E YÜKSELDİ
Belediyede 2009-2014 yıllarına ait işlemlerle ilgili dosyanın bu davayla birleştirilmesi nedeniyle Yalova Belediyesi Eski Belediye Başkanı Yakup Bilgin Koçal ile müteahhit firma yetkilileri Ali Bilgi, Halit Aksoy ve Bahri Aksoy da dahil edildi. 4 sanığın da dava dosyasına eklenmesiyle davadaki yargılananların sayısı 38’e yükseldi.

YARGILANMALARINA DEVAM EDİLDİ
Yalova Belediyesi’nde yaşandığı iddia edilen, 38 sanığın yargılandığı, yolsuzluk davasına devam edildi. Duruşmaya Vefa Salman ve Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden uzaklaştırılan Halit Güleç’in aralarında olduğu bazı sanıklar, taraf avukatları, CHP Genel Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek, Seyit Torun, Gamze Akkuş İlgezdi ve Veli Ağbaba ile 30’a yakın milletvekili ve çevre illerden gelen il başkanları da mahkeme salonunda hazır bulundu.

“VEFA SALMAN TEK YARGILANSIN”
Tutuksuz yargılanan ve görevinden uzaklaştırılan Belediye Başkanı Vefa Salman’ın avukatı Deniz Baykal ise yaptığı savunmada, “Müvekkilim Vefa Salman suçsuzdur. Görevine iade edilmesi gerekiyor. Bilirkişi raporunda Vefa Salman ve arkadaşlarının suçu olmadığı belirtildi. Yalova halkının iradesine ipotek koyuldu ve bunun kaldırılması gerekiyor. Vefa Salman hakkında dosyalarda raporlarda bir suçlama yapılamamıştır. Bakınız salonda CHP’li parti yöneticileri Genel Başkan Yardımcılarımız işlerini güçlerini bırakmış buraya gelmişler. Yargılamanın sürüncemede bırakılmaması için bir an önce adalet diyoruz ve dosyanın tevkinin gerçekleştiğini görüyoruz ve yargılamanın tek olmasını ve Vefa Salman’ın tek yargılanmasını diliyoruz” dedi.

MİLLETVEKİLLERİ SALONU TERK ETTİ
Mahkemenin Salman’ın tek yargılanması talebini reddetmesi sonrası salonda duruşmayı takip eden CHP Genel Başkan Yardımcıları ile milletvekilleri, mahkeme heyetine tepki göstererek salondan ayrıldı. Gerginlik nedeniyle ara veren mahkeme heyeti, duruşmayı izleyicilere kapattı.

Mahkeme heyeti duruşmaya katılmayan Yakup Bilgin Koçal’a yurt dışına çıkış yasağı koyup, eksik evrakların giderilmesi için duruşması 19 Ocak’a erteledi. 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Sitemizde yapacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL